Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Fincentrum Hypoindex: Nová regulace zvyšuje zájem o hypotéky přesto, že sazby a náklady na splátky rostou

19.09.2018 10:09 Tisková zpráva: Fincentrum

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu vzrostly. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v srpnu v rámci meziměsíčního srovnání roste. Letos bylo v osmém měsíci sjednáno skoro stejně hypotečních úvěrů jako loni v srpnu, objemy ale vzrostly.

Průměrná úroková sazba nově sjednaných hypoték se v srpnu vyšplhala na 2,53 procenta, hypotéky tedy mírně zdražují. I přes rostoucí sazby byl zájem o hypotéky v srpnu vyšší než v prvním prázdninovém měsíci. Do bank si přišlo pro hypotéku 8 475 klientů, což je o 1 459 více, než v červenci.

“Stejně jako v červenci držely i během srpna všechny významné banky své sazby téměř na předchozích úrovních. V zásadě nechtěly při zvýšeném zájmu o úvěry před platností doporučení ČNB zpřísňujících testování bonity přenechat klienty konkurenci,” hodnotí vývoj úrokových sazeb Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Stejně tak v srpnu vzrostly i sjednané objemy hypotečních úvěrů. Lidé si během druhého prázdninového měsíce přišli do bank pro hypotéky v objemu 18,788 mil. Kč. V meziměsíčním srovnání jde o nárůst v hodnotě 3,4 miliardy Kč. Hypotéky tak kopírují trend z posledních tří let.

Ačkoli před rokem byla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů 2,01 procenta, hypoték bylo  sjednáno skoro stejně. Zájem o hypotéky sice meziročně klesl, ale ne o mnoho. Loni během srpna bylo sjednáno jen o 34 hypoték více. Objemy jsou naopak letos vyšší, a to o 752 milionů korun.

Odborným partnerem ukazatele je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *