EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

03. 02. 2021

HB Index: Zdražování rezidenčních nemovitostí pandemie nezastavila ani v posledním kvartálu

 

Ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem stále rostou. V posledním čtvrtletí loňského roku zdražovaly všechny segmenty, ukázal HB Index. Největší nárůst cen zaznamenaly pozemky, které společně s byty meziročně zdražily o 13 %. Poptávku podporuje, jak zájem o bydlení, tak zvýšený zájem domácích investorů. Ani v posledním čtvrtletí navíc nepolevila poptávka po rekreačních objektech, a horské apartmány už se tak blíží pražské cenové hladině. Tradiční HB Index bude od roku 2021 vycházet vzhledem k probíhajícím integračním procesům pod hlavičkou skupiny ČSOB, jíž je Hypoteční banka součástí. 


Průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí loňského roku vyrostla o 2,9 pcb, což oproti předchozímu kvartálu znamená zpomalení růstu. Výsledná hodnota HB INDEXu vyrostla na 170,9. Meziročně se růst cen bytů vyšplhal na 12,9 procent, což znamená druhé nejrychlejší tempo ze všech sledovaných skupin.

  • U rodinných domů tempo růstu cen ve srovnání s předešlým obdobím naopak zrychlilo. Jejich cena stoupla o 2,8 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 154,3. Meziročně ale cena opět vzrostla nejméně ze všech sledovaných skupin, a to o 9,9 pcb.
  • Pomalejším tempem ve třetím kvartálu zdražovaly i pozemky. Tržní cena vzrostla o 3,2 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 185,2. Meziročně si tak připsala 13,3 pcb.

Koronavirová pandemie ani v posledním čtvrtletí roku růst cen rezidenčních nemovitostí nezastavila, ukazuje HB INDEX. Počet vkladů vlastnického práva byl v tomto období dokonce nejvyšší za celý rok 2020. Přestože developeři uváděli na trh nové projekty, nabídka se postupně vyčerpává. Dochází také ke zkracování doby prodeje. Nájemné bydlení a jeho ceny i nadále převážně stagnovalo. V Praze v této oblasti trvá velký převis nabídky nad poptávkou a řada stávajících nájemníků nemá strach říct si o slevu.
V následujících měsících už ale u rezidenčních nemovitostí můžeme očekávat zpomalení cenového růstu, upozorňují experti skupiny ČSOB. V prvních dvou kvartálech letošního roku se budou na trhu s rezidenčními nemovitostmi objevovat slevové akce a dojde ke zvyšování rozdílu mezi nabídkovými a skutečnými kupními cenami. K plošné korekci cen v rámci stabilního vývoje bude pravděpodobně docházet v závěru pololetí. Projevit se případně může až v 2. pololetí, a to v rozsahu –3 až – 9 %. Největší dopad bude mít pokles cen podle očekávání na panelové byty.
Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také na www.hypotecnibanka.cz.
HB INDEX 4Q 2020 – Bytové jednotky:  
Růst cen bytů v posledním čtvrtletí roku 2020 pokračoval v mírnějším tempu. Ceny ale rostly ve všech krajích, nejvíce pak v Jihočeském a Jihomoravském. Praha naopak vykázala nižší růst, než byl celorepublikový průměr. Průměrná cenová hladina u novostaveb zde vzrostla obdobně jako u second-handových bytů, a to přibližně o 2,5 %. Nejen v Praze pak roste podíl investičních nákupů, který i v krajských městech dosahuje až 50 %. Nejvyšší růst cen jsme pozorovali opět v kategorii 3+1 a 3+kk. Za zmínku pak rozhodně stojí ceny horských apartmánů, které už atakují úroveň 85 tisíc Kč/m² a výše,“ shrnul Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Aktuální sazby hypoték: Konkurenční boj přitvrzuje

Česká národní banka (ČNB) zvýšila na začátku února základní úrokové sazby. Největší hypoteční hráč se ale rozhodl vydat se opačným směrem a hypoteční sazby snížil. Některé banky přesto následují centrální banku.

Text: Jana Zámečníková

03. 03. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.