EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

14. 12. 2015

0 komentářů

Hypoteční boom nekončí. Dosáhnou sazby v roce 2016 rekordního minima?

 


 

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů klesá 6 let v řadě. Obrat nastal na sklonku roku 2008, kdy Česká národní banka zareagovala na celosvětovou ekonomickou krizi uvolněním měnové politiky a snížením základních úrokových sazeb. Přeneseně pak začaly zlevňovat i úvěry pro konečné spotřebitele, hypotéky nevyjímaje. Z původních 5,6 procent propadla průměrná úroková sazba během 6 let na méně než polovinu a dosáhla dalšího historického minima.  

Hypotéky letos slaví 20 let na českém trhu.

V letošním roce dosáhly sazby hypoték historického minima na celoročním průměru 2,2 %. V praxi však bylo a stále je možné získat hypotéku se sazbou hluboko pod 2 procenty, záleží pouze na parametrech žadatele o hypotéku, vhodném výběru a částečně i vyjednávacích schopnostech klienta nebo pověřeného hypotečního makléře.

Výhled do následujícího roku

Hypoteční boom nekončí. Banky za sebou mají úspěšný rok 2015 a velmi nadějně vypadá i rok nadcházející. Navíc plány managementu jednotlivých bank pro letošní rok budou díky perfektním výsledkům ještě ambicioznější a banky budou přemýšlet jak klienty zaujmout ať už produktovou inovací nebo cenotvorbou. Máme se na co těšit. První novinky a možné snižování úrokových sazeb očekáváme na přelomu letošního roku.

REKLAMA

Indexově očekáváme v roce 2016 ukončení trendu poklesu sazeb. V první polovině roku se kloníme ke scénáři, který počítá s oscilací průměrných nabídkových sazeb okolo dosažených minim (2,10 %). Pokud sazby porostou, nebude to s ohledem na vyjádření ČNB pravděpodobně dříve než v roce 2017. Vzhledem k tomu, že v loňském roce sazby ještě klesaly – indexy vstupovaly do roku 2015 na hodnotě 2,35 % – očekáváme, že roční průměr bude za rok celý rok 2016 ještě zhruba o 2 desetiny procentního bodu nižší a dojde tím k dalšímu prolomení dosavadního minima.

Banky budou více prosazovat dlouhé fixace

Co se týče jednotlivých typů fixací. V roce 2016 očekáváme převažující zájem o úvěry s 5letou fixací úrokové sazby. Trend dlouhých fixací nad 5 let mírně ochladl se skokovým nárůstem nabídkových sazeb. Rozdíl mezi nabídkovou sazbou hypotéky s 5letou a 10letou fixací se na začátku letošního léta vrátil na více než procentní bod.

Představa zajištění stávající extrémně nízké sazby třeba i na polovinu doby splatnosti hypotéky je u klientů stále lákává, hlavní bariéra nyní však spočívá v omezené možnosti mimořádného splacení úvěru v mezidobí fixace. Ale i to se může v příštím roce změnit. Pro banky jsou hypotéky s dlouhou fixací efektivním nástrojem, jak s klientem navázat vztah. Proto si myslíme, že v příštím roce posílí trend přibližování představ obou stran – klienta a bank. 

REKLAMA

Letošní rok byla nabídka dlouhých fixací částečně ovlivněna nejistotou v podobě nové evropské regulace, která mohla  přinést zásadní změny v podmínkách předčasného splacení úvěru. Banky dle našeho názoru s dlouhými fixacemi záměrně trochu brzdily, ale v roce 2016, kdy žádný z extrémních scénářů „nehrozí“ se budou snažit stávající situace rekordně levných peněz využít a klienty si získat na co nejdelší dobu.

Hypotéky s 5letou a delší fixací jsou totiž pro banky výhodné nejen z pohledu výnosnosti, ale lépe vycházejí i z pohledu rizikovosti nesplácení vyplývající nevyhnutelného budoucího nárůstu sazeb. Klienti, kteří měli teď hypotéku „na krev“ a fixace jim skončí v období již navýšených sazeb, budou mít ve větší míře problém se splácením. V případě dlouhých fixací, kdy klienti již budou v období vyšších sazeb delší dobu žít, je větší šance se na změnu lépe finančně připravit. Nárůst sazeb očekáváme nejdříve v roce 2017.

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Jak koupit nemovitost v zahraničí

Jak koupit nemovitost v zahraničí?

Český realitní trh je nejspíše na svém vrcholu. Nemovitost se cenou vyšplhaly za poslední dva roky velmi vysoko a cena zatím klesat výrazně nezačala. Dá se sice čekat, že v dohledné době dojde k cenové korekci, ale spoléhat na to jeden nemůže. Navíc české hypotéky mají několikanásobně vyšší úrokové sazby, než jsou ty v eurozóně. […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 10. 2022

Slovákům těm je tu hej – mohou mít hypotéku za 2 %

Strmý růst úrokových sazeb, který nastartovala Česká národní banka na konci roku 2021, rozevřel nůžky v nabídkách hypoték v Česku a za jeho hranicemi. Zatímco se v ČR podle Fincentrum Hypoindex aktuální hypoteční sazby pohybují okolo 6,2 %, na sousedním Slovensku je možné získat úrok i kolem 2 %. Jsou u nás takové podmínky opravdu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.