EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

16. 10. 2019

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypoték se uzavírá o čtvrtinu méně. Co je příčinou?

 

V září bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 6 359 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční pokles o 30,5 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně klesl o 27,9 % na 15,007 mld. Kč. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték klesla meziměsíčně o 14 setin procentního bodu na 2,47 procenta (y/y -0,1 p.b.). Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,360 mil. Kč (y/y + 87 000 Kč). 


Výsledky v září jsou ovlivněny vysokou srovnávací základnou. Loni v říjnu začala platit přísnější pravidla pro poskytování hypoték, což akcelerovalo poptávku v měsících předcházejících této změně a v září až listopadu se tato poptávková vlna překlápěla do produkce a objemy sjednaných hypoték nadměrně narostly.

„V součtu za celé 3. čtvrtletí objem sjednaných hypoték činí 44,7 mld. Kč, což potvrzuje naše stanovisko, že produkce hypoték se letos vrací z abnormálních výšin zpět zhruba na úroveň let 2014 a 2015, kdy produkce nebyla deformována mimotržními vlivy (regulace ČNB, nový zákon o spotřebitelském úvěru),“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
V úhrnu od začátku roku banky zatím uzavřely 56 000 hypoték za 128,3 mld. Kč. Za loňskými výsledky tak banky zaostávají v počtu o 24 % a v objemu díky rostoucí průměrné půjčované částce o 20 procent.
„Dopad poslední vlny regulace na produkci počtu sjednaných hypoték jsme původně odhadovali na zhruba 10 %. Jak se však ukazuje s odstupem téměř jednoho roku, dopad bude větší. Je to vidět na poklesu počtu realizovaných hypoték, který na celoroční bázi odhadujeme na 25 %. Část jde na úkor tržních vlivů, zejména předražených nemovitostí, ale větší část (minimálně 15 %) jde za regulatorními omezeními,“  upřesňuje Libor Ostatek a doplňuje: „V součtu za celý rok očekáváme, že se objem sjednaných hypoték bude pohybovat okolo 180 miliard.“
 
Sazby hypoték po prázdninách ještě zrychlily svůj pokles
Průměrná úroková sazba v září sjednaných hypoték podle předpokladů klesla. Náš index nabídkových sazeb GOFI 70 (v grafu oranžová linka) v předstihu indikoval pokles realizačních sazeb zhruba na úroveň 2,50 %. To se nyní potvrdilo.  Průměrná úroková sazba v září sjednaných hypoték podle dat serveru hypoindex.cz klesla během uplynulého měsíce o 14 bps na 2,47 %.

„Cena peněz na mezibankovním trhu v ním trhu v srpnu rapidně poklesla, nicméně během září se opět vrátila na „předprázdninovou“ úroveň a na této hladině se zatím drží. Motivace k poklesu hypotečních sazeb se s nárůstem ceny zdrojů částečně vytratila a bude záležet, jak je na tom konkrétní banka v plnění celoročních plánů. Ti poskytovatelé, kteří nemají splněno, případně usilují o vyšší tržní podíl pravděpodobně zdražovat nebudou, ale ochota jít se sazbou ještě níž bude výrazně menší než jak se mohlo zdát v polovině září, kdy mezibankovní sazby klesly k 1 procentu,“ říká Libor Ostatek.
Tip: Přehled o aktuálních nabídkách tuzemských bank získáte v našem SROVNÁVAČI HYPOTÉK.
……………………………
*neobsahuje produkci nereportujících bank – mBank, Fio banky, Oberbank, Creditas
Zdroj: Golem Finance, www.hypoindex.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.