EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

13. 11. 2019

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypotéka nyní spolkne 30 – 40 procent příjmů

 

Ceny nemovitostí sice stále rostou, ale už ne tak rychle jako dříve. V meziročním srovnání průměrná nabídková cena bytů vzrostla o 9,9 %.  V meziměsíčním srovnání ceny v říjnu dokonce mírně poklesly. Celorepublikový průměr aktuálně činí 3,33 mil. Kč.  Dlouhodobý růst cen nemovitostí, který začal akcelerovat v roce 2016 se negativně promítl v dosažitelnosti vlastního bydlení. Index návratnosti bydlení, který poměřuje pouze cenu nemovitostí a příjmy českých domácností za poslední 3 roky vystoupal z 5,5 na 7,5násobek. A i když v říjnu tedy došlo vlivem mírného poklesu cen i k mírnému snížení tohoto indexu, samotná hladina indikuje ne příliš příznivou situaci pro pořízení bydlení.

Částečné zlepšení mohou pociťovat klienti, kteří zvažují pořízení bydlení na hypotéku. Úrokové sazby hypoték v letošním roce klesají a s nimi klesá i propočtená výše splátky a tím tedy i potenciální zatížení jejich rodinných financí.
To, jak velkou část měsíčního příjmu české domácnosti spolkne splátka hypotéky, monitorujeme prostřednictvím Indexu dostupnosti bydlení ((IDB). Index vzrostl za poslední 3 roky z 33 % až na téměř 50 %. Zhoršování dostupnosti bydlení vyvrcholilo v letošním červnu, kdy IDB dosáhl 49 %. V červenci však došlo k prvnímu poklesu a ten pokračoval i v následujících měsících. V říjnu hodnota indexu klesla především díky poklesu sazeb na 47,6 %.

„Českým domácnostem rostou příjmy, zlevňují hypotéky a pozitivní je z pohledu dostupnosti bydlení i zpomalující tempo růstu cen nemovitostí,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Zároveň ale říká: Úroveň dosažitelnosti vlastního bydlení v ČR však i nadále zůstává ve většině krajů ČR  nepříznivá a dostupnosti bohužel neprospívají ani přísnější regule ČNB pro minimální zapojení vlastních zdrojů a posuzování příjmů žadatelů o hypotéku.“
O něco lepší je to na regionální úrovni, kde indexy nejsou ovlivněny vysokými cenami v Praze. I tam se však index pohybuje ve většině případů mezi 30 – 40 procenty, což znamená, že lidé pořizující si nyní bydlení na hypotéku vynaloží na splátku hypoték více než 1/3 svých čistých měsíčních příjmů.

Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, ČSÚ

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021

Ve čtvrtek nejspíš přijde přiškrcení hypoték

Už v polovině letošního roku ČNB varovala, že úvěrová aktivita přinejmenším některých českých bank je na hranici únosnosti. Nebylo by proto žádným překvapením, pokud by jednání bankovní rady ČNB na téma finanční stability (koná se tento čtvrtek) vedlo ke zpřísnění nástrojů ČNB – konkrétně zejména ke znovuzavedení loni na jaře zrušených limitů pro poskytování hypoték […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.