EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

20. 07. 2016

0 komentářů

Hypotéky budou přepisovat rekordy do konce prázdnin, pak banky vůči zájemcům přitvrdí

 


 

Rekordně nízké ceny hypoték vedou k tomu, že ke svému bankovnímu poradci s žádostí o hypotéku míří stále více lidí. A to často i tací, pro které by koupě nemovitosti byla ještě před pár měsíci pouze nedosažitelným snem. Zájemci o vlastní bydlení totiž využívají i toho, že banky ve snaze zaparkovat někam volné peníze v minulých měsících výrazně polevily v posuzování jednotlivých žadatelů o hypoteční úvěr.

Nicméně každému bylo od začátku jasné, že toto „období hojnosti“ nemůže trvat věčně. A po zveřejnění zatím poslední zprávy České národní banky (ČNB) o vývoji úvěrových podmínek v tuzemských bankách už je jasné, kdy současný stav skončí. Čtvrtina bankéřů uvedla, že ještě během léta zpřísní kritéria pro poskytování půjček na bydlení. Výraznější zpřísnění přijdou do konce letošního roku. Půjde o reakci na nový zákon o úvěrech i na doporučení ČNB neposkytovat stoprocentní hypotéky. Očekávám proto, že během letních měsíců budou dále padat rekordy jak v počtu uzavřených hypoték, tak z hlediska jejich celkového objemu. Na podzim pak dojde k poklesu těchto statistik.

Pro zájemce o vlastní bydlení je to však dobrá zpráva. Nový zákon bankám uloží podrobněji zkoumat schopnost žadatele hypoteční půjčku splácet. Banky tak před uzavřením smlouvy pečlivě posoudí i to, zda jsou současné příjmy rodiny stabilní a zda domácí rozpočet neohrozí očekávané zvýšení splátek v budoucnosti.

Současné okouzlení nízkými hypotečními úvěry a zdánlivá blízkost naplnění snu o vlastním bydlení totiž mohou vést k přecenění vlastních možností hypotéku splácet i v budoucnosti. Takové domácnosti, které si nyní berou hypotéku takzvaně na krev, by tak už za pár let mohly skončit nejen bez vysněného bydlení, ale také s nesplatitelnými dluhy na krku.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

REKLAMA

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *