EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

27. 02. 2018

0 komentářů

Subjekty:
Gepard Finance

Hypotéky meziročně zdražily o půl procentního bodu. Vyplatí se „rezervovat“ si aktuální sazbu?

 

Bankovní rada centrální banky na začátku února opět navýšila úrokové sazby. To se zcela jistě promítne i v ceně hypoték, které začaly hlavně v posledním čtvrtletí loňského roku pozvolna zdražovat. I když období historicky nejnižších úrokových sazeb skončilo, nekoná se žádný dramatický obrat a hypotéky jsou stále poměrně levné. Pokud vám v příštích letech končí fixace, není nutné spěchat s podpisem nové smlouvy s vidinou garance aktuální sazby. 

Loading



 


Česká národní banka (ČNB) loni přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb hned dvakrát. Podobný scénář by měl následovat i letos. Po únorovém zvýšení základní úrokové sazby, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na 0,75 procenta počítá ČNB v závislosti na vývoji ekonomiky ještě s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb. Zatímco první srpnové zvýšení sazeb se v ceně hypoték výrazně neprojevilo, po listopadovém růstu dvoutýdenní repo sazby na 0,5 % již banky dříve či později k navýšení sazeb hypoték přistoupily. Během ledna a února rostly sazby nejčastěji o 0,1 až 0,2 procentního bodu. Nejedná se tedy o nic zásadního, ale v meziročním srovnání je již rozdíl více patrný. „U hypotéky na 2 miliony Kč s 80% LTV a 5letou fixací bez rizikového pojištění se úrokové sazby aktuálně pohybují od 2,4 do 2,6 % p. a. Před rokem sazby začínaly na 1,99 %, takže vidíme meziroční nárůst přibližně o půl procentního bodu,“ uvádí David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance. „Rozdíl ve splátce u takové hypotéky se splatností 30 let je přibližně 500 korun měsíčně. Výsledný rozdíl v ročních nákladech dělá asi 9 900 korun,“ dodává David Eim s tím, že rozdíl v nákladech se nerovná 12násobku měsíčního rozdílu ve splátce, protože dochází i ke změně úmoru.
Co se týče dalšího vývoje, v horizontu dvou let nelze nic predikovat. Úrokové sazby se v tomto roce ale zřejmě budou přibližovat ke 3 %. „Konkurence udrží sazby během jarní hypoteční sezóny stále nízko. Banky, které zatím sazby nezvýšily, to průběžně dorovnávají. Ostatní se sazbami už moc hýbat nebudou. V závěru roku očekávám, že se sazby přiblíží až ke 3 %, respektive budou začínat někde okolo 2,9 nebo 2,8 %. Za 2,5 % už na konci roku asi hypotéku nikdo nezíská,“ upozorňuje David Eim. Banky často umožňují sjednat si úrokovou sazbu na nové fixační období i dva roky dopředu. Lidé tak mají možnost si aktuálně výhodnou sazbu „zarezervovat“ s vidinou, že v době konce fixace tak nebudou muset přecházet na vyšší úrok. „Předvídat vývoj sazeb na tak dlouhou dobu dopředu je sázkou do loterie. Úroky v příštích letech asi výrazně nepoklesnou, protože jsou pořád velmi nízké. V současnosti však nedoporučuji zavazovat se k novým podmínkám na více než rok, nebo dokonce dva roky dopředu,“ uzavírá David Eim.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *