EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

07. 07. 2015

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypotéky zavadily o úrokové dno

 


 

Obrat ve vývoji úrokových sazeb je tu. Dvě z největších bank – Hypoteční banka a Komerční banka – v polovině června rozhodly o navýšení nabídkových úrokových sazeb hypoték. V případě Komerční banky nejfrekventovanější sazba s 5letou fixací zdražila o 0,1 procenta.  Hypoteční banka o 1 desetinu zvedla sazby pro 3letou fixaci, 5leté fixace podražily o 2 desetiny procentního bodu. Kromě těchto dvou bank v průběhu června navyšovala své sazby ještě Expobank a Oberbank. Jedinou bankou, která se v červnu vydala opačným směrem, byla Airbank, která zlevňovala jak fixní, tak variabilní sazby.

Výsledkem výše uvedených cenových změn je nárůst indexu průměrných nabídkových sazeb o 2 resp. 4 setiny procenta. Index GOFI 70 mapující napříč trhem průměrnou úrokovou sazbu hypoték do 70 % LTV* meziměsíčně vzrostl z 2,15 %  na 2,17 %. Ač nárůst není nijak výrazný, jedná se bezpochyby o milník. Sazby naposledy rostly v říjnu 2013.

Tip: Náš podrobnější komentář k obratu úrokových sazeb naleznete v článku Růst sazeb rozehrává novou partii na trhu hypoték

Průměrná úroková sazba hypoték s plovoucí sazbou navázanou na 1 měsíční PRIBOR se v červnu vrátila na 2,37 %. Rozdíl mezi průměrem fixních (GOFI 70) a plovoucích sazeb (GOFI 70 VAR) i nadále dosahuje 20 bazických bodů.

REKLAMA

K meziměsíčnímu nárůstu fixních sazeb došlo také v dalších sledovaných kategoriích LTV. Index GOFI 85 meziměsíčně vystoupal o 4 setiny na 2,28 % a stejně velký posun vzhůru mají za sebou 100% hypotéky, jenž banky v červnu nabízely v průměru za 3,38 %.  Stoprocentní hypotéky jsou nyní ve středu zájmu České národní banky, která chce jejich poskytování omezit.

golem77 Index GOFI 70 vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj indexu cen reálně sjednaných hypoték – FINCENTRUM HYPOINDEX. Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEX v posledním měřeném období (květen 2015) klesla o 6 setin procentního bodu na 2,05 %. Červnové výsledky budou uveřejněny 22. července. V důsledku dobíhajících žádostí v červnu nevylučujeme ještě stagnaci či dokonce prolomení 2% hranice, ale v červenci již hodnota indexu nejspíše mírně poroste.

Zmíněné indexy jsou však průměrem za všechny banky. V praxi však klienti s pravidelnými příjmy a čistými úvěrovými registry mají stále ještě možnost získat hypotéku se sazbou pod dvěma procenty. Nejnižší dosažitelná fixní sazba činí aktuálně 1,69 %, ale podmínkou je sjednání dalších produktů z nabídky banky.

Sazby hypoték nemusejí od teď jen růst

REKLAMA

Stávající situace úrokových sazeb nemusí být ještě faktickým bodem obratu, od kterého sazby pouze porostou.

Současnou situaci posuzujeme v širších souvislostech a sazby před prázdninami zpravidla vždy trochu rostou, aby mohly v podzimních měsících zase nabrat jihovýchodní směr.

Letos je však situace bank složitější. Cena peněz na mezibankovním trhu skokově vzrostla a tím i zdroje, kterými banky financují své úvěrové aktivity. Na rozhodnutí managementu pak leží rozhodnutí, jestli nárůst sazeb promítnout do cen úvěrů koncovým klientům, nebo na úkor ziskové marže budou sazby držet dole a na atraktivní ceny lákat nové klienty s cílem posílit svůj tržní podíl. Obě strategie jsou zcela legitimní a každá banka má mix zdrojů pro financování úvěrových aktivit postavený jinak. Banky s dostatečným objemem klientských vkladů jsou zpravidla na pohyby cen na mezibankovním trhu méně citlivé.  V červenci zatím na Hypoteční banku a Komerční banku navázala zvýšením sazeb pouze UniCredit bank, ostatní banky vyčkávají.

golem-tituly_1

REKLAMA

Dostupnost bydlení zhoršují rostoucí ceny bytů

Obrat ve vývoji úrokových sazeb v kombinaci s meziměsíčním nárůstem průměrných cen bytů přinesl nepatrné zhoršení dosažitelnosti vlastnického bydlení. Titulní index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru, v červnu vzrostl na 32,1 %. Nárůst indexu jde ruku v ruce s ekonomickým oživením a růstem cen nemovitostí, který je nejvíce patrný v regionech s rozvinutou ekonomikou. Největší meziroční nárůst indexu dostupnosti bydlení registrujeme v Královehradeckém kraji, Plzeňském kraji a především Praze, kde je dostupnost bydlení díky vysokým cenám dlouhodobě nejkomplikovanější. 

golem-mira-zatizeni  golem-bydleni  

Trochu jiný pohled na dosažitelnost vlastnického bydlení poskytuje index návratnosti bydlení, který abstrahuje od vývoje ceny úvěrového financování a je pouze poměrem průměrných nabídkových cen a průměrných čistých příjmů českých domácností v jednotlivých regionech. Na celorepublikové úrovni nyní index návratnosti bydlení dosahuje 5,2násobku ročního příjmu. V Ústeckém kraji nebo na Vysočině jsou to necelé 3 roční příjmy. Průměrná cena bytů v Ústeckém kraji nyní podle statistik portálu RealityČechy.cz nyní dosahuje 580 000 Kč.

golem-index

Míra dostupnosti bydlení bude podle našeho názoru v následujících měsících pozvolna růst spolu s tím, jak porostou ceny nemovitostí i ve zbývajících regionech, kam ekonomické oživení teprve přichází. Po zbytek roku očekáváme hodnotu IDB indexu v rozmezí mezi 32 – 35 procenty.

 ……………………………….

*LTV (loan-to-value) poměr mezi hodnotou zastavované nemovitosti a výší úvěru

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realitycechy.cz, www.hypoindex.cz, www.patria.cz, banky 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021

O kolik se vám zvýší splátka hypotéky, pokud budete po pěti letech refinancovat?

Vzhledem k tomu, že v současné době postupně začaly růst úrokové sazby hypoték, tak spousta lidí se bojí toho, o kolik se jim zvýší měsíční splátky, když budou letos refinancovat. Přitom ale spousta lidí se tolik bát nemusí, protože pokud jste si brali hypotéku v uplynulých několika letech, tak sazby jsou stále nižší.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

29. 09. 2021

Rozhovor: Jaké jsou výhody i případná úskalí družstevního bydlení?

Družstevní bydlení v minulosti tvořilo velkou část nabídky nemovitostí na českém trhu. Po roce 1989 se situace změnila a trendem bylo převést nemovitost do osobního vlastnictví. Zájemci o družstevní bydlení postačí 20 % z ceny nemovitosti a být solventní. Členem bytového družstva se lze stát i ve vyšším věku, vstoupit do něj může rovněž cizinec. Jaké další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.