Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Index (ne)dostupnosti bydlení konečně přestal růst

11.09.2019 10:09 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Ceny bytů rostou prakticky od roku 2010. V roce 2016 však nabralo tempo jejich růstu na obrátkách a s mírnými výkyvy rostly ceny nemovitostí až do letošního 2. čtvrtletí, kdy se růst cen mírně zadrhnul. Předpokládáme, že ceny budou i nadále růst, ale tempo bude o něco pomalejší.

Zpomalení růstu cen bytů v kombinaci se zlevňujícími hypotékami přineslo po dlouhé době alespoň krátkodobé zlepšení dosažitelnosti vlastního bydlení, které měříme prostřednictvím indexů dostupnosti a návratnosti bydlení. Podle aktuálních dat průměrná česká domácnost, která by si nyní koupila byt o průměrné ceně 3,29 mil. Kč, vynaloží na splátku hypotéky 48,2 % svých čistých měsíčních příjmů.

„V krátkodobém pohledu došlo oproti letošnímu dubnu, kdy index atakoval 50% hranici, k mírnému zlepšení. Oproti loňskému roku jsme však stále o 5 procentních bodů výše,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. „Z těchto dat je evidentní, že růst cen nemovitostí je rychlejší než růst příjmů českých domácností a k markantnímu zlepšení nevede ani pokles hypotečních sazeb,“ doplňuje Libor Ostatek.

V krajích je situace o něco lepší

Meziroční nárůst indexu dostupnosti bydlení a tím i zhoršení dosažitelnosti vlastního bydlení pozorujeme i na úrovni krajů. Ve všech 14 krajích došlo za posledních 12 měsíců k nárůstu indexu, ale míra zatížení rodinných rozpočtů je o něco nižší, než ukazuje celorepublikový průměr. Medián průměrných hodnot indexů dostupnosti bydlení dle krajů ČR činí aktuálně 37,7 % a je tedy o 10 p. b. nižší, než celorepublikový průměr, který do jisté míry zkresluje Praha a Brno.

V Praze index dostupnosti bydlení se aktuálně blíží 80% hranici. Na opačném konci žebříčku je Ústecký kraj, kde statistiky průměrná rodina vynakládá na splátku hypotéky průměrného bytu 17,6 % svých čistých příjmů. Další regionální statistiky naleznete v následujícím grafu.

Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, Český statistický úřad

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *