EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

28. 11. 2018

0 komentářů

Insolvenční šmejdi si patrně našli nový byznys: za peníze radí dlužníkům, jak se vyhnout placení dluhů. Uvádí je ale v omyl

 

Množí se případy, kdy samozvaní specialisté na oddlužení za poplatky radí dlužníkům, jak se vyhnout splácení závazků. Doporučují jim, aby se odvolali u finančního arbitra, či soudu na to, že si věřitel neprověřil jejich schopnost splatit půjčku. V drtivé většině případů to ale není oprávněná námitka, a dlužníkům jen narostou dluhy o poplatky a penále. Navíc riskují, že pokud se ukáže, že věřiteli zatajili nebo zkreslili informace v žádosti o půjčku, budou stíhání pro podvod. 


Řada rádoby dluhových poradců přišla o byznys poté, co novela insolvenčního zákona z července 2017 povolila vypracovávat návrhy na oddlužení pouze odborníkům. Někteří z jich se ale snaží nadále „radit“ za peníze lidem v dluhové pasti. Nabádají je, aby zpochybnili dodržení některých povinností poskytovatele půjčky. Nebo aby co nejdéle procesně komplikovali snahu věřitelů o vymožení pohledávek a snažili se získat čas do platnosti nového insolvenčního zákona, který je zatím ve schvalovacím procesu.
Někteří dlužníci, se kterými jednáme, se odvolávají na ustanovení nového zákona o spotřebitelských úvěrech a tvrdí, že mají odborné právní zastoupení. Domníváme se, že mají informace ze stejného, nebo podobného zdroje, protože v e-mailech se objevují ustálené formulace s citací paragrafů o povinnostech poskytovatele posoudit úvěruschopnost spotřebitele a o důsledcích jejich porušení,“ popsal námitky neplatičů Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem. Podle jeho slov se taková odvolání objevují v řádech desítek měsíčně. V mimosoudní fázi se inkaso pohledávek v takových případech přeruší a jejich o oprávněnosti musí následně rozhodnout soud.
Soudy skutečně v pár případech uznaly dlužníkovu stížnost na to, že si poskytovatel dostatečně neprověřil jejich schopnost splácet. Ovšem verdikt vždy zněl, že dlužník nemusí platit úroky a případné penále, ale vypůjčené peníze vrátit musí. Pokud tedy poradci předluženým nešťastníkům slibují, že nebudou muset nic platit, uvádí je v krutý omyl, vysvětluje Jakub Zetek, jaké mají oběti šmejdů vyhlídky, že vyváznou z placení dluhů. Nejen, že se nezbaví jistiny dluhu, ale pravděpodobně jim narostou výdaje o poplatky šmejdům, penále z prodlení a možné další náklady vzniklé oddalováním řešení problému.
Zetek také varoval před přílišným optimismem, se kterým očekávají dlužníci přijetí nového insolvenčního zákona. „Novela se v podstatě příliš neliší od současného stavu. Pro vstup do oddlužení zůstává pravidlo splatit za pět let minimálně 30 procent dluhu, což je podmínka, kterou extrémně předlužení lidé s nízkými příjmy nejsou schopni splnit. Na avizované výjimky povolené soudem bych se nespoléhal, protože ty jsou de facto možné již dnes“ zhodnotil možnosti oddlužení, které přinese novela zákona, Jakub Zetek.
Před novelou insolvenčního zákona z července 2017 nabízeli různí samozvaní specialisté na oddlužení své služby lidem, kteří měli často vícečetné exekuce a splácení řešili dalšími půjčkami. Slibovali jim, že je zbaví všech exekucí a závazků prostřednictvím osobního bankrotu, a za službu si nechali dobře zaplatit. Ovšem jejich žádosti o oddlužení většinou u soudu neuspěly, protože dlužník vůbec nesplňoval podmínky pro insolvenci a návrhy byly plné formálních chyb a nedostatků.
Novela striktně určila subjekty, které mohou posoudit dlužníkovu situaci a podat u soudu návrh na osobní bankrot. Cílem úpravy bylo eliminovat ty návrhy na oddlužení, které neměly šanci na schválení soudem a také ochránit dlužníky před lichvářskými platbami poskytovatelům poradenských služeb. Kromě advokátů, notářů, soudních exekutorů a insolvenčních správců mohou návrhy zpracovávat akreditované občanské poradny, které to dělají zdarma.
Tisková zpráva M.B.A. Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Žralok - grey reef shark

Finanční žraloci: Lichvářské a úvěrové praktiky

Fantazie lichvářů je nebetyčná, podobně jako jimi používané praktiky. Nemusí jít nutně o vysoké úroky, ale i další praktiky. A když už titulky hlásají, že lichvářské praktiky končí, nastupují nové typy podvodu.

Text: Jana Zámečníková

06. 02. 2017

Změna ulehčí SVJ boj s neplatícími sousedy. Banky bijí na poplach

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) se stále častěji potýkají s neplatícími sousedy. Mnohdy stačí i jediný dlužník a celé společenství se ocitne ve svízelné situaci. Současná legislativa téměř žádné účinné zbraně do rukou společenstvím nedává. Skupina poslanců proto přišla s návrhem, který by měl SVJ zaručit alespoň částečnou náhradu dluhu. Banky se obávají poklesu dostupnosti bydlení. (Aktualizováno)

Text: Jiří Havelka

24. 02. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.