EUR 25.055

USD 22.706

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.055

USD 22.706

06. 09. 2017

0 komentářů

Inspektoři nemovitostí Bytecheck přicházejí s novou přísnější metodikou inspekcí

 

Firma Bytecheck, specializující se na inspekce nemovitostí, vytvořila vlastní metodiku pro posuzování kvality nemovitostí. Praktický soubor standardů Bytecheck Best Practice zpřísňuje stávající stavební normy, vyhlášky a zákony. Cílem společnosti Bytecheck je pomocí nové metodiky pozvednout kvalitu českého realitního trhu tlakem ze strany inspektorů i ve spolupráci s developery.

Loading



 


Nová metodologie Bytecheck Best Practice (BBP) obsahuje a podrobně rozpracovává všechny parametry nemovitostí, které by kvalitně provedená stavba měla vždy standardní splňovat – od kvality omítek, která nebývá vždy obvyklá, až po to, jak má vypadat silikon v koupelně.
Metodologie vychází ze zákonů, norem, vyhlášek a obecných zvyklostí ve stavebnictví, zásadním způsobem ale nároky na kvalitu zpřísňuje na základě zkušeností s obvyklými závadami a chybami. Zohledňuje také současné požadavků účastníků realitního trhu na kvalitu i stavební praxi běžnou v zahraničí. V mnoha případech metodika také řeší „šedá“ místa legislativy.
„Po mnoha letech praxe víme, že velká část nemovitostí nesplňuje očekávání klientů, legislativa je často zastaralá, některé normy jsou pro stavebníky nezávazné a neodpovídají dnešním standardům na bydlení, doplňuje je častá ledabylost provedení finálních detailů a celková estetická nedostatečnost,“ upozorňuje zakladatel společnosti Bytecheck Pavel Štáf. Rozpor mezi zákonem stanoveným nedostatečným minimem, kterého řada stavebníků využívá ke snížení vlastních nákladů, a nepsanými požadavky klientů chce řešit právě metologie Bytecheck Best Practice.
Bytecheck Best Practice definuje současné požadavky na kvalitu třemi kategoriemi:

  1. Vybrané nezávazné pasáže českých norem určuje jako závazné.

např. minimální velikosti místností a zaříditelnost nábytkem nebo pravoúhlost ostění u oken, dveří i rohů nik pro vestavěný nábytek.

  1. Zpřísňuje požadavky českých norem.

např. nedostačující norma pro odtah digestoří z roku 1989, zpřísnění normy upravující maximálně přípustné škrábance na oknech.

  1. Vytváří svou vlastní normu pro kvalitu interiérů i exteriérů.

např. otázka přípustnosti kazů pohledového betonu, definice přesných zásad pro estetické provedení různých spár a přechodů materiálů.
„Metodologii využíváme při inspekcích nemovitostí pro koncové klienty a současně ji poskytujeme developerům a investorům, kteří využívají našich služeb jako technického dozoru či projektového managementu, a tlačíme tak na kvalitu prováděných prací již v době vzniku stavby,“ dodává Pavel Štáf.
Standardy Bytecheck v praxi
Vybrané závady a situace, se kterými se inspektoři často setkávají a které ilustrují rozdíly mezi dosavadní praxí a standardy BBP. Uvedena je kategorie viz výše.
Pravé úhly musí mít 90 stupňů (Kategorie 1)
Pravoúhlost podle BBP naprosto samozřejmá u ostění oken, dveří i rohů nik pro vestavný nábytek nebo kuchyňskou linku. Doposud byla nezávazná a kvůli tomu bylo často nutné na zakázku řezat a upravovat pracovní desky či stěny skříní.
Závazné normy pro obytné budovy (Kategorie 1)
Parametry místností podle BBP definovány s ohledem na možnost racionálně je zařídit nábytkem. Podle současné praxe rozdíl mezi realitou a marketingovou prezentací projektu, který nepracoval se skutečnými poměry místností a zobrazovaného nábytku.
Kapacita odtahů pro digestoř (Kategorie 2)
Kapacita odtahů pro digestoř musí být dostatečná a na potrubí patří správně osazené zpětné klapky. Platná norma popisující limity digestoří vznikla v roce 1989 a už nestačí.
Škrábance na oknech (Kategorie 2)
Aktuální normy stanovuje přípustnost třícentimetrových škrábance na oknech. Kvalita se posuzuje z třímetrové vzdálenosti po dobu dvaceti vteřin. Bytecheck posuzuje skla ze vzdálenosti 0,5 m, tedy takovým způsobem, že škrábance či rýhy nelze přehlédnout a takovéto poškození oken se stává nepřípustným.
Definice estetických vad (Kategorie 3)
Nové standardy definují, jaké jsou povolené velikosti a četnosti kazů v ploše povrchů i hran a spár pro různé druhy materiálů. Pro pohledové betony jsou definovány třídy kvality pro určité druhy prostor, s cílem zabránit pochybnostem o tom, co je to pohledový beton. Standardy definují přípustnou kvalitu provedení spárovačky mezi obklady či dlažbami a předepisují nulové množství malby v dilatacích a spárách v omítce.
Obklady v koupelnách v prvotřídní kvalitě (Kategorie 3)
Stanovují se povolené minimální dořezy obkladů v koupelnách, rovinnosti stěn i spár a jejich návaznost. Standardy doporučují způsob, jak ideálního stavu dosáhnout. Cílem je zabránit velmi častým nevzhledným odřezkům na podlaze i okolo van a sprchových koutů.
Sváry na zábradlích v estetickém provedení. (Kategorie 3)
Svařovat se podle BBP bude pouze technologií zaručující sváry pravidelné a rovnoměrné. Nevzhlednou a špatně provedenou práci nebudou inspektoři akceptovat.
Tisková zpráva: Bytecheck

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Najmout stavební firmu je stále dražší, příliš neušetříte ani na stavebním materiálu

Nechat si postavit rodinný dům, garáž nebo chatu je rok od roku dražší a tento trend se ne a ne změnit. Jakékoliv odklady zahájení stavby se i drobnému investorovi prodraží až o stovky tisíc korun. Stavitel příliš neušetří ani na stavebním materiálu, jeho ceny se totiž v polovině léta snížily jen neznatelně o 0,1 procenta. Mnohé […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 09. 2024

Bytový dluh v Praze stále narůstá, stát na tom tratí miliardy

Nabídka nových bytů v Praze výrazně zaostává a ceny proto začaly opět růst. A to navzdory tomu, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste. Podle Central Group jejich počet v metropoli dosahuje již téměř 145 tisíc. Kvůli dlouhodobě nefunkčnímu systému povolování nových staveb se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024

Komentář: Proč je teď správný čas investovat do bydlení?

Pro stavební sektor představuje letošní rok fázi očekávání a postupného růstu. Navzdory tomu, že u Čechů přetrvává obliba bydlení ve vlastním, úrokové sazby se snižují jen pomalu. Tato – téměř stagnace – brzdí rychlejší oživení trhu, situace však není černobílá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *