EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

23. 05. 2019

Investice do nemovitostí v České republice byly v 1. čtvrtletí ze států CEE-6 nejvyšší, stouply o 214 % a přesáhly 1 mld. eur

 

Příliv investic do nemovitostí, který v prvním čtvrtletí tohoto roku zaznamenala Česká republika, byl nejsilnější ze všech šesti zemí regionu střední a východní Evropy. Hodnota investic překročila hranici 1 mld. eur, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se jedná o 214% nárůst. Objemy investovaných prostředků se tím zároveň vrací na čtvrtletní hodnoty zaznamenané v letech 2016 a 2017. 


Objem investic na tuzemském nemovitostním trhu v prvním čtvrtletí dosáhl hodnoty
1,081 mld. eur. To z hlediska nasazeného kapitálu představuje téměř polovinu celkových
2,3 mld. eur investovaných do nemovitostí ve všech zemích CEE-6. Celková hodnota investic v regionu byla přitom v prvním čtvrtletí o 21 % nižší než v rekordním prvním kvartále roku 2018. Nejvýznamnějším faktorem s vlivem na tento meziroční pokles je snížení investičních toků v Polsku (o 60 %), kde byl loňský první kvartál velmi silný, a extrémní oslabení investic do maloobchodních nemovitostí, jež dosáhly v zemích CEE-6 výše pouhých 161 mil. eur. O rok dříve šlo přitom o 2,03 mld. eur.
„Světlým momentem vývoje trhu v prvním čtvrtletí je navrácení objemu obchodů v České republice do stejného čtvrtletního tempa, jaké jsme měli možnost vidět v letech 2016 a 2017. Vedlo se kancelářskému segmentu, který zaznamenal investice ve výši 1,25 mld. eur a první kvartál se stal téměř rekordním pro hotely. Do nich proudily investice v hodnotě 459 mil. eur a transakce v tomto segmentu byly uzavřeny v Praze, Ostravě, Krakově, Varšavě i v Budapešti,“ říká Mark Robinson, specialista výzkumu Colliers International pro region střední a východní Evropy.
Západoevropské fondy byly v prvním čtvrtletí čistými kupci, subjekty z východní Asie zůstaly kupci aktivními. Fondy ze Spojených států a Spojeného království působily čistě jako prodávající. Zastoupeni v transakcích zůstali i domácí kupci z České republiky, Maďarska, Slovenska a Bulharska, a to i v méně likvidních podmínkách. Většinu domácích prodejů v zemích CEE-6 během Q1 reprezentovali developeři předávající dokončené projekty.
„V prvním čtvrtletí přispěl k další kompresi nejvyšších dosahovaných výnosů u kanceláří v Praze na stávající úroveň 4,5 % příliv investic z Koreje,“ doplnil Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers International pro Českou republiku a Slovensko.
Tok investic v CEE-6 podle původu kupce a podle původu prodávajícího v Q1 2019 (%)
„‚Dvojí rychlost dynamiky HDP se začíná projevovat ve většině globálních ekonomik, přičemž výroba zpomaluje a služby pokračují v růstu. Přejímají tento vzorec i státy CEE-6? Zpomalující tempo průmyslové výroby je v prvním kvartále patrné v České republice
a v Rumunsku. Růst výrobního sektoru je ve zbytku regionu zdravější. Na základě dynamiky mezd dochází napříč většinou regionu k navyšování objemů maloobchodních prodejů, výjimku tvoří pouze Slovensko a Bulharsko,“
doplňuje Robinson.
Tisková zpráva Colliers International

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Ceny nemovitostí budou stále růst ale pomaleji. Investory láká uchování hodnoty, říká Petr Míka

Letošní realitní trh byl skoro všechno, jen ne nudný. Ceny nemovitostí stále rostou, hypotéky zdražují a výnosnost investic do realit klesá. Jak na tom jsou investoři, kteří chtějí uložit své finance do luxusních nemovitostí a jak se bude vyvíjet trh nadále? Na to jsem se zeptali ředitele realitní kanceláře Boutiq Real Estate, Petra Míky.

Text: František Veselý

Foto: Jana Mensatorová/Bez frází

15. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *