EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

03. 01. 2020

Investiční skupina Portiva načala balík realitních transakcí za více než dvě miliardy. Nově jí patří nákupní park v Ivančicích u Brna

 

  • Realitní pilíř skupiny Portiva posílil o nákupní park v Ivančicích za čtvrt miliardy korun. Další nákupy komerčních nemovitostí už Portiva připravuje.
  • Kromě balíku nákupních parků za více než dvě miliardy korun půjde také o kancelářské budovy. Zde se Portiva zaměří na Prahu, Brno a krajská města.
  • Skupina se nebrání ani akvizicím v zahraničí. Do budoucna by měly reality tvořit více než třetinu jejího podnikání. 


Do portfolia české investiční skupiny Portiva přibyl nákupní park v jihomoravských Ivančicích. Za komplex o celkové prodejní ploše více než 5 000 metrů čtverečních zaplatila rakouské developerské společnosti Aventin zhruba 250 milionů korun. Financování bylo zajištěno kombinací vlastních a koinvestorských zdrojů a bankovního úvěru.
Akvizice je součástí většího balíku nákupních parků, které Portiva s partnery postupně získá během příštích několika let. Celkem půjde o transakce za více než dvě miliardy korun. „Vstup do segmentu komerčních nemovitostí jsme avizovali dlouhodobě. Nákupní parky a kancelářské budovy jsou z našeho pohledu zajímavé z hlediska dlouhodobé udržitelnosti, diverzifikace rizik i potenciálu trhu. Ivančice pak představují důležitý první krok, který předchází dalším objemově významně větším akvizicím,“ říká výkonný ředitel investiční skupiny Portiva Pavel Svoreň.
Ivančický nákupní park podle Svoreně splňuje několik základních nároků, jež Portiva na tento typ komerčních nemovitosti ve svém portfoliu vždy klade. V první řadě se musí jednat o dominantní obchodní centrum pro dostatečně velkou spádovou oblast, ve které se navíc v nejbližší době nechystá výstavba konkurenčního projektu. Klíčová je také přítomnost filiálky významného potravinářského řetězce v okolí, kterým je v tomto případě Tesco. Ve všech případech se rovněž jedná o moderní komplexy mladší pěti let.
Výhodou nákupního parku v Ivančicích je navíc fakt, že je v současnosti plně obsazen 14 nájemci s dlouhodobými smlouvami na nejméně pět let. Kromě toho se o něj Portiva začala zajímat rovněž proto, že jsou jeho střechy osazeny fotovoltaickými panely o výkonu 180 kWp, a tak se dá řadit do kategorie takzvaných „zelených“ nemovitostí. Právě na ně a na obnovitelné zdroje energie se zaměřuje nový butikový fond, který Portiva spustila loni. Podle Svoreně se tak ivančický retail park dokonce může potenciálně stát součástí fondu.
Zatím se ale nová akvizice řadí do realitního pilíře skupiny Portiva. Ten by se vedle automotive, obnovitelných zdrojů a investičních fondů měl na jejích aktivech do budoucna podílet z více než jedné třetiny. Letos do tohoto pilíře, v němž už se nachází jedna komerční budova v Brně, přibudou další nákupní parky z dvoumiliardového balíku. Portiva navíc jedná o vstupu do projektu kancelářské budovy, jež je nyní ve výstavbě v Brně. Kromě Prahy, Brna a dalších krajských měst v Česku se skupina nebrání budoucímu rozšiřování realitního pilíře ani prostřednictvím akvizic v zahraničí. Žádná konkrétní jednání v tomto směru ale nyní nevede. „V tuto chvíli jsme plně saturováni nákupy v Česku,“ uzavírá Svoreň.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.