EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

18. 09. 2018

Jak dál s dopravou a dostupným bydlením? Odpověď dá velká odborná konference 10 vizí a konkrétní kroky pro stavební rozvoj Prahy a ČR

 

Hlavním problémem, který tíží Pražany, je nefungující doprava a nedostupné bydlení. Vyplývá to z čerstvého výzkumu veřejného mínění, který u agentury Ipsos zadalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). A jak by tedy nové vedení města mělo po volbách přistoupit k řešení těchto problémů? Odpověď by měla dát středeční velká odborná konference „10 vizí a konkrétní kroky pro stavební rozvoj Prahy a ČR“ v pražském Obecním domě. 


Sdružení pro architekturu a rozvoj zde představí komplexní materiál, který přináší jasné postupové kroky, jež mohou paralyzovanou situaci v oblasti stavebního rozvoje zvrátit v horizontu několika měsíců. Své vize rozvoje hlavního města na konferenci také představí šest kandidátů na pražského primátora ze stran, jež mají největší šance uspět v nadcházejících volbách. Konference bude on-line přenášena na webu arch-rozvoj.cz.
„Je nutná komplexní změna legislativy, to je ale běh na dlouhou trať. Existuje ale celá řada kroků, které je možné udělat hned a ty mohou pomoci už v horizontu nejbližších měsíců. Kdyby všechny subjekty zasahující do povolovacího procesu jen striktně dodržovaly své dnes dané lhůty, zkrátil by se okamžitě proces minimálně o čtvrtinu,“ řekl šéf největšího rezidenčního stavitele Central Group a člen Sdružení pro architekturu a rozvoj Dušan Kunovský. V současnosti přitom trvá povolení běžného bytového domu v Česku nekonečných deset let. V Praze proto není možné jen pasivně čekat na nový územní plán, který by mohl platit nejdříve v roce 2023, ale již nyní aktivně přistoupit ke změnám současného plánu a odstranění stavebních uzávěr především na brownfieldech.
„Stačilo by jen začít úřady skutečně manažersky řídit,“ připomněla odbornice na stavební právo a členka SAR Renáta Pintová Králová. „Jsme přesvědčena, že když stavebník předloží plně vypořádanou dokumentaci bez rozporů, splňující všechny požadavky, měl by být i dnes stavební úřad schopen rozhodnout v zákonné lhůtě 60 dní podobně, jako se to dělo v minulosti, kdy v Praze existoval jeden velký stavební úřad pro velké stavby,“ vysvětlila.
Podle její zkušenosti museli pracovníci tohoto úřadu nadřízeným předložit v 55. den po podání informaci o stavu projednání a doložit, zda bude v termínu rozhodnutí vydáno. Pokud se s takovým hlášením jen o den zpozdili, bylo nutné doložit a vysvětlit z jakého důvodu. V opačném případě se úředníci mohli rozloučit s měsíčními prémiemi. „Takový manažerský přístup pomůže k řešení i dnes,“ dodala.
 
Po přehlídce předvolebních hesel je třeba vrátit se k realitě
Fakt, že v podstatě všechny politické strany usilující o primátorský řetěz vnímají dopravu a bydlení jako hlavní téma nadcházejících voleb, značí jisté svítání na lepší časy. Oproti posledním volbám, kdy developer bylo sprosté slovo, si již nyní politici zdá se uvědomili, že nicnedělání a vymezování se proti všemu novému není řešením.
Bohužel ale nyní řada z nich v rámci kampaně přichází s návrhy řešení, která nejsou reálná a nepřinesla by ani žádné výsledky. Proto odborníci ze Sdružení pro architekturu a rozvoj připravili komplexní materiál 10 vizí a konkrétní kroky pro stavební rozvoj Prahy a ČR, který představí ve středu na konferenci. Jejich záměrem bylo předložit politikům vzešlým z podzimních voleb komplexní řešení paralyzované situace, jež je realizovatelné z hlediska praxe.
 
Konference on-line
Celou konferenci včetně představení vizí rozvoje Prahy šesti kandidáty na primátora a následné diskuse bude možné sledovat on-line na webu sdružení www.arch-rozvoj.cz od 9 do 12:30 hodin.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.