Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Jak na elektřinu na chatě? Pomůže správná sazba, výhodný dodavatel i rozumná spotřeba

27.05.2016 10:05 Tisková zpráva:

V České republice existuje téměř půl miliónu chat, zahradních domků a objektů určených k rekreaci. Ve většině z nich běží všechno na elektřinu, protože nejsou připojené na plyn. Sporák, trouba, ohřev vody, přímotop pro občasný chladný večer, provoz televize, svícení. To vše, lidově řečeno “žere elektriku”, za kterou ale mnoho chatařů zbytečně přeplácí. Nejčastěji jen proto, že nemají správně zvolenou sazbu nebo mají příliš drahého dodavatele.

Správná sazba, stovky korun do kapsy

Podle Tomáše Suchého z portálu Ušetřeno.cz se většina chatařů (pokud na chatě nemají náročný spotřebič jako např. bojler) rozhoduje mezi klasickou jednotarifovou sazbou D01d a speciální dvoutarifovou sazbou D61d. Ta je určena právě pro chataře. Nízký tarif a tedy i levnější odběr elektřiny platí v této sazbě od pátku od 12 hodin do neděle do 22 hodin. Která z těchto dvou variant se vám vyplatí rozhodnou lidé celkem jednoduše podle toho, kdy a kolik času na chatě tráví. Víceméně mohou nastat tři základní situace:

  • na chatě jste výhradně o víkendu → vyplatí se vám spíše sazba D61d
  • na chatě prakticky bydlíte od dubna do října → vyplatí se vám spíše běžná sazba D01d
  • na chatě jste občas i ve všední dny → s menším odběrem, a pokud je odběr půl na půl rozdělen mezi víkendy a všední dny, se vám vyplatí spíše D61d

Konkrétní situace najdete v tabulce s modelovým příkladem. Z té je zřejmé, že ti, co jsou na chatě jen o víkendech s běžnou sazbou D01d přeplatí téměř o 2 000 Kč. Naopak lidé, kteří jsou na chatě hodně i ve všední dny, o pár stovek přeplatí se speciální víkendovou sazbou D61d.

Elektřina na chatě se spotřebou 850 kW

Kdy je spotřeba

Spotřeba NÍZKÝ tarif

Spotřeba VYSOKÝ tarif

Sazba

ČEZ Comfort

E.ON Variant PRO

MND Proud

více ve všední dny

850 kWh

D01d

5 287 Kč

4 983 Kč

4 906 Kč

více ve všední dny

200 kWh

650 kWh

D61d

5 589 Kč

5 269 Kč

5 133 Kč

především víkendy

800 kWh

50 kWh

D61d

3440 Kč

3 157 Kč

3 151 Kč

půl na půl

400 kWh

450 kWh

D61d

4 873 Kč

4 680 Kč

4 472 Kč

Ceny jsou vypočítány při použití jističe o velikosti nad 3×20 A do 3×25 A včetně pro liberecký kraj. Zdroj: kalkulačka Ušetřeno.cz údaje platné k 19. 5. 2016

___________________________________________________________________________

Odborník: “Chatařská” sazba hned tak nezanikne

Začátkem letošního roku se sice zdálo, že v rámci změn celé tarifní struktury dojde k zániku právě i chatařské sazby. Celá reforma ale byla již koncem února odložena na neurčito a nikdo neví, v jaké podobě a kdy k ní nakonec dojde. Přechod na speciální sazbu, pokud to pro vás znamená úsporu, má tedy určitě smysl. Pro změnu distribuční sazby na D61d nemusíte splnit žádné speciální podmínky. Když o ni zažádáte, automaticky ji dostanete přidělenou. Sazbu je ale možné měnit pouze jednou za 12 měsíců, takže je potřeba změnu promyslet.

Odpovídá Tomáš Suchý, energetický specialista z portálu Ušetřeno.cz

___________________________________________________________________________

 

Nejlevnější dodavatel, další stovky do kapsy

Vedle sazby si můžete vybrat také svého dodavatele, který určuje cenu za odebranou elektřinu. “Řada lidí má pocit, že řešit dodavatele u chaty nemá kvůli malé spotřebě cenu, ale i tam se ceny dodavatelů mohou v ročním součtu lišit o stovky korun,” vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz, který se zabývá srovnáváním cen na trhu. Ukázku rozdílu cen u různých

dodavatelů vidíte i ve výše umístěné  tabulce. Kalkulačky na bezplatné porovnání dodavatelů najdete na internetu – například na www.eru.cz, www.usetreno.cz nebo www.elektrina.cz.

Sledujte i spotřebu

Tady je možností celá řada. Například si pořiďte do hlavních světel LED žárovky, přímotopy zapínejte, jen když už opravdu mrznete, nenechávejte spotřebiče zapojené v zásuvkách. Běžné spotřebiče jako je televize či DVD totiž kradou elektrický proud, i když jsou právě vypnuté. Odběr stan-by je u nových přístrojů zanedbatelný, ale u starých zařízení, které tak často odkládáme právě na chaty, se za rok nasčítá. “Například stand-by režim u starého videopřehrávače vás může ročně vyjít i na 500 Kč, u starého televizoru s CRT obrazovkou to pak za rok bude k jedné tisícikoruně,” vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz. Není proto nic jednoduššího, než při každém odjezdu z chaty přístroje odpojit. Buď vypojením ze zásuvek, pořízením vypínacích zásuvek nebo centrálně. 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *