EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

07. 09. 2016

0 komentářů

Subjekty:
Sberbank

Jak ušetřit v domácnosti? 4 chyby, které děláme v rodinných financích

 


 

Nehlídáme si pravidelné platby za služby

Platby za vodu, plyn, elektřinu a další odvody energií tvoří pravidelně každý měsíc značnou část rodinných rozpočtů většiny z nás. Často přitom právě zde je velký prostor pro ušetření na běžných výdajích – nemalý počet domácností totiž na energiích platí více, než by bylo nutné. V první řadě je dobré se zaměřit na všechny pravidelné platby – např. projít své smlouvy o dodávkách energií a ověřit, zda na trhu není dodavatel, který by mohl nabídnout výhodnější podmínky. Vhodné je i dodržovat nějaká základní pravidla pro šetření energiemi. Prověřit bychom měli taky pravidelné platby pojišťovnám, mobilním operátorům, poskytovatelům internetového připojení nebo i poplatky bankám za různé služby. Ušetření několika relativně malých měsíčních částek dokáže ročně značně vylepšit hospodaření.  V ideálním případě je dobré udělat si seznam všech pravidelných plateb a podrobně si projít všechny možnosti, kde a jak ušetřit.

Neplatíme včas

Rada, která může znít banálně, ale kvůli jejímu nedodržování platí každý měsíc mnoho českých rodin zbytečně, někdy až tisíce korun navíc zní: plaťte včas. Při promeškání stanoveného termínu při platbě účtu za telefon, energie či například pokuty se částka k úhradě rychle zvyšuje. Jen pár dní navíc může znamenat stovky korun k úhradě a měsíční zpoždění může dlužnou částku velmi prodražit. „V dodržování včasnosti plateb pomůže pečlivé plánování měsíčního rozpočtu. Používat doporučujeme i internetové bankovnictví, které vám přehledně ukáže, na co a jak často vydáváte své rodinné finance,“ doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

Nepoužíváme vždy srovnávače

REKLAMA

I když se používání internetových srovnávačů při nakupování a hledání nejvýhodnější nabídky výrazně rozšířilo, stále zde lze najít rezervy. Zejména při nákupu dražších věcí je třeba porovnat ceny. Samozřejmě, že nelze vždy otrocky aplikovat pravidlo, že nejlevnější nabídka je nejvýhodnější, ale je třeba si vždy udělat alespoň základní srovnání.

Nemusí se přitom jednat ani o přímo fyzické nákupy, pomocí internetových srovnávačů můžete v současné době například snadno najít i nejvýhodnější pojištění nebo nejlepší bankovní produkt jako je hypotéka nebo půjčka „Pokud splácíte půjčku, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější,“ doporučuje Hana Drápalová. Dnes je běžné slučovat dohromady různé půjčky blízkých rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých karet. Sloučení půjček může ročně ulevit domácímu rozpočtu o značnou částku.  Srovnání a sjednání půjček funguje také online, k lepšímu úroku se můžete proklikat během pár minut. Navíc i spotřebitelské půjčky stále zlevňují, proto se vyplatí si je pohlídat.

Nespoříme na konkrétní věci

Vždy je dobré udržet v rozpočtu dostatečnou finanční rezervu pro případ nenadálého výdaje. Další spoření na budoucí nákup něčeho, o čem zatím ještě nemáte přesnou představu, může ale být poněkud obtížné. Udržet si motivaci a osobní disciplínu nutnou ke spoření, když spoříte jen tak „do zásoby“ je totiž mnohem obtížnější než při spoření na konkrétní věc a člověk je pak náchylnější k tomu, aby se odhodlání spořit vzdal. Proto je lepší spořit jednotlivě, na konkrétní věci či investice do vybavení domácnosti.

V každém případě je dobré mít naspořeno několikaměsíční rezervu pro případ náhlého výpadku příjmů, který může způsobit ztráta zaměstnání nebo také dlouhodobá nemoc.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021

Spící žena na gauči - pohoda - sen

V kurzu jsou malé byty nejen na investici. Kupují je hlavně ženy

Muži mají sice nad ženami v ekonomice stále navrch, ale ženy se nedají zahanbit. V České republice mají ženy velmi slabý vliv na rozhodování. Navíc také nemají dobrou pozici v segregaci na trhu práce a ve vzdělávání. Naopak jsou v Česku ženy hojně zaměstnávány. Tato data vyplývají z Indexu rovnosti žen a mužů Evropského institutu pro genderovou rovnost.

Text: Monika Lukešová

01. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *