Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Jak vyzrát na triky nesolidních developerů? Díky prohlídce lidé ušetří desítky milionů

27.10.2015 02:10 Tisková zpráva:

Podle doposud sesbíraných dat společnosti Bytecheck se průměrná hodnota závad pohybuje v řádech desetitisíců až statisíců. Pochybení při stavbách se přitom netýkají pouze starších domů a bytů. „Velké částky jsou k vidění i u novostaveb a developerských projektů,“ upozorňuje Pavel Štáf, zakladatel a hlavní inspektor společnosti Bytecheck.

Průměrná cena závad a nedodělků na novostavbách u bytů činí 73 730 korun, v případě nově postavených rodinných domů dokonce 176 850 korun. Developeři pak museli na vlastní náklady vady odstranit. U starších nemovitostí jsou částky logicky ještě vyšší: u starších bytů průměr dosahuje 157 430 korun, rodinné domy jsou na tom v průměru ještě dvakrát hůř, průměr činí 365 220 korun. Zde zpravidla dochází ke snížení kupní ceny o výši cen oprav.

V loňském průzkumu poradenské firmy Partners vyšlo najevo, že Češi považují investici do nemovitosti po zlatu za druhou nejméně kolísající. Pokud ale nenechají byt či dům důkladně prověřit, mohou neuváženě přijít o desítky až stovky tisíc korun.

Jedním z důležitých faktorů je stáří nemovitostí. „Z posledního Sčítání lidu, domů a bytů vyplynulo, že v České republice žije přibližně třináct procent domácností v domech, které byly postaveny před skoro sto lety,“ poukazuje na statistiku Štáf.

U starších domů a bytů jsou důvody závad nasnadě. Velká část z nich je po době životnosti. „Největším problémem následných rekonstrukcí jsou výběr stavební firmy a sepsání správné smlouvy o dílo. V ní měly být jasně popsány rozsah prací, použité materiály, termín provedení, ceny a také pokuta za nedodržení termínů,“ uzavírá téma Štáf.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *