EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

27. 10. 2015

0 komentářů

Jak vyzrát na triky nesolidních developerů? Díky prohlídce lidé ušetří desítky milionů

 


 

Podle doposud sesbíraných dat společnosti Bytecheck se průměrná hodnota závad pohybuje v řádech desetitisíců až statisíců. Pochybení při stavbách se přitom netýkají pouze starších domů a bytů. „Velké částky jsou k vidění i u novostaveb a developerských projektů,“ upozorňuje Pavel Štáf, zakladatel a hlavní inspektor společnosti Bytecheck.

Průměrná cena závad a nedodělků na novostavbách u bytů činí 73 730 korun, v případě nově postavených rodinných domů dokonce 176 850 korun. Developeři pak museli na vlastní náklady vady odstranit. U starších nemovitostí jsou částky logicky ještě vyšší: u starších bytů průměr dosahuje 157 430 korun, rodinné domy jsou na tom v průměru ještě dvakrát hůř, průměr činí 365 220 korun. Zde zpravidla dochází ke snížení kupní ceny o výši cen oprav.

V loňském průzkumu poradenské firmy Partners vyšlo najevo, že Češi považují investici do nemovitosti po zlatu za druhou nejméně kolísající. Pokud ale nenechají byt či dům důkladně prověřit, mohou neuváženě přijít o desítky až stovky tisíc korun.

Jedním z důležitých faktorů je stáří nemovitostí. „Z posledního Sčítání lidu, domů a bytů vyplynulo, že v České republice žije přibližně třináct procent domácností v domech, které byly postaveny před skoro sto lety,“ poukazuje na statistiku Štáf.

U starších domů a bytů jsou důvody závad nasnadě. Velká část z nich je po době životnosti. „Největším problémem následných rekonstrukcí jsou výběr stavební firmy a sepsání správné smlouvy o dílo. V ní měly být jasně popsány rozsah prací, použité materiály, termín provedení, ceny a také pokuta za nedodržení termínů,“ uzavírá téma Štáf.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *