EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

13. 05. 2015

Jarní tipy: Jak oživit vzhled našeho bydlení? Dekory dřeva či živými ploty

 


 

Dřevo je zkrátka trendy

Přestože celé odvětví stavebnictví již řadu let stagnuje, obor dřevostaveb si navzdory tomu zachovává svůj pozvolna rostoucí podíl na trhu. Již od roku 2012 platí, že každoročně je u nás zhruba každá desátá stavba postavená ze dřeva a podle odborníků se v nejbližších pěti letech můžeme dostat na 15 % podílu dřevostaveb na stavebním trhu. To vše pochopitelně nahrává tomu, že se se dřevem stále více setkáváme jako s dekorativním prvkem, a to i tam, kde to dříve vůbec nebývalo zvykem. Atraktivního vzhledu tak můžeme dosáhnout třeba u vstupních dveří či garážových vrat. Renomovaní výrobci dnes nabízejí tisíce odstínů pro lakování, široká je také nabídka fólií, které dveřím či garáži poskytnou přirozený vzhled dřeva. „Dekory imitující dřevo z naší základní nabídky jsou laminací nanášeny na vstupní materiál ještě před samotnou výrobou panelu, teprve poté se provádí válcování tvaru sekce a vypěnění panelu. V porovnání s pouhým nanášením folie na již hotové sekce vrat tak zůstává dekor velmi odolný a stálý, proto na něj dáváme záruku 10 let,“ vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která je v tuzemsku největším výrobcem sekčních garážových vrat.

Tento příklad jen dokazuje, jak široký a pestrý je dnes výběr dekorativních doplňků, který dokáže uspokojit i toho nejnáročnějšího zákazníka. O to se výrobci samozřejmě často snaží i jinými způsoby, a proto se zvláště se startem stavební sezóny vyplatí sledovat jejich nabídky, v rámci kterých se dají právě nejrůznější dekory a doplňky velmi výhodně pořídit. Právě na jejich designu je velmi dobře vidět, jak se zvýšily naše nároky na vzhled dříve zdánlivě podružných detailů. „Dá se říct, že třeba garážová vrata byla ještě docela nedávno vnímána jako ryze funkční prvek domu, který měl v prvé řadě přinést bezpečnost a určitý uživatelský komfort. Nyní je ale mnohem více bereme jako součást celkového pohledového dojmu, takže vyžadujeme i patřičné estetické vlastnosti,“ doplňuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.

Fasáda zůstává vizitkou bydlení

REKLAMA

Moderním trendům se přizpůsobuje skutečně všechno a platí to i pro vzhled fasád, které tak i nadále zůstávají hlavní vizitkou našeho bydlení. Dávno je pryč doba, kdy se při realizaci fasád používaly zvlášť omítky a fasádní barvy. Zaběhlou praxí je použití probarvených tenkovrstvých omítek, které se vyrábějí v nepřeberném množství odstínů. Co se jednotlivých druhů týče, nejběžnější jsou omítky akrylátové, silikonové, silikátové a minerální. Ve výčtu však nesmějí scházet ani dříve vyhledávané omítky vápenné a také hliněné, které jsou především pro alternativněji uvažující zákazníky velmi zajímavou variantou. Z hlediska kvality jsou za nejlepší fasádní omítky považovány ty na bázi silikonu, a to pro velmi dobrou prodyšnost, vodoodpudivost, vysokou odolnost vůči UV záření a povětrnostním vlivům. Tyto vlastnosti z nich činí stále vyhledávanější stavební artikl, a to přesto, že jsou obvykle dražší než ostatní typy omítek. Milovníky dřeva ve všech možných imitacích jistě zaujme, že i mezi omítkami si mohou vybrat takové, které dokonale napodobí jejich oblíbený přírodní materiál. U specializovaných prodejců jsou k dostání omítky vytvářející autentickou strukturu dřeva, kterou následně překryje nátěr v libovolném odstínu.

Zahrada jako zóna klidu a relaxace

Zřejmě každý majitel rodinného domu s přilehlým pozemkem si přeje, aby se z něj stala zahrada, krásné a jako stvořené místo pro odpočinek a relaxaci. Zvláště pro českou náturu je neustálá snaha o zkrášlování vzhledu zahrad přímo národním sportem, ve kterém se doslova předháníme v tom, kdo dá svému kousku zeleně originálnější vzhled. Jak říká moudrá rada, pravá krása je skryta většinou v jednoduchosti. Právě mezi taková řešení pro naši jarní zahradu patří výsadba nového živého plotu, který může plnit nejen roli zelené bariéry mezi námi a okolím. Řada zahradních architektů doporučuje realizovat živý plot z keřů s jedlými plody rybízu, angreštu či josty, které nám naši péči oplatí sladkým pochutnáním. Máme-li zahradu umístěnou v čistém prostředí a ne zrovna poblíž rušné silnice, může být ovocný živý plot ideálním oživením, a to hlavně pro naše děti.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vilém

    12 ledna, 2019

    Živý plot je super věc. Hlavně v zimě, je to jedno z mála co na zahradě zůstane zelené. Je ale nevýhoda, že docela trvá, než pot vyroste, takže je stejně potřeba nějaký plot koupit. My jsme si koupili pletivo z http://www.amstor.cz/ a k němu živý plot vysázeli a teď čekáme, až vyroste.

    OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.