EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

07. 12. 2016

Jsme z regulačního úřadu, tvrdí podvodníci, kteří lidem podstrkují změnu dodavatele

 

Podomní prodejci změnili strategii a přitvrzují. Ještě než zazvoní u vašich dveří, zavolají vám. Potíž je v tom, že se vydávají za zástupce Energetického regulačního úřadu nebo za vašeho současného dodavatele. Když k vám přijdou na sjednanou schůzku, ve hře pokračují a nechají vás podepsat například protokol o revizi měřidla. Ve skutečnosti jde ale o smlouvu s novým dodavatelem. Jak se bránit? 


 
Taktika některých podomních prodejců s elektřinou a plynem je na hraně zákona. Jejich obchodní reprezentanti doslova převlékají kabáty. Představují se jako zástupci Energetického regulačního úřadu nebo stávajícího dodavatele, od něhož domácnost odebírá energii. „Někteří naši zákazníci byli kontaktováni obchodníky, kteří se představili jménem naší společnosti a domlouvali si s nimi schůzku z důvodu kontroly elektroměru. Při návštěvě naše klienty přesvědčovali, že odebírají drahou energii z Německa nebo že je nutné revidovat stávající smlouvy,“ uvádí Stanislava Červinková ze společnosti E.ON Energie, a. s.
Podomní prodejci také přesvědčují lidi, že mají špatně nastavenou smlouvu, nebo že pokud chtějí ušetřit, musí podepsat doklad o změně tarifu. „Ve skutečnosti ale zákazníkům předkládají novou smlouvu na dodávky elektřiny nebo plynu, často překrytou jiným papírem,“ dodává Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz. Podomní obchodníci si od zákazníků při schůzce vyžádají stávající smlouvy nebo je požádají o fakturu, ze které si opíšou údaje potřebné pro změnu dodavatele. Když zákazník odmítá doklady ukázat, zastrašují ho například tím, že mu hrozí demontáž elektroměru.
Férový obchodník zavolá a ukáže průkaz
Dříve podomní prodejci obcházeli domácnosti bez předchozího sjednání schůzky. Poté, co většina měst a obcí přijala vyhlášku zakazující podomní prodej, za jejíž porušení hrozí obchodníkům pokuta ve výši až 200 tisíc korun, začali si setkání se zákazníky domlouvat dopředu.
Samotné sjednání schůzky je ale standardním postupem u řady společností a využívají ho i velcí dodavatelé. „Při sjednání schůzky s obchodním zástupcem naší společnosti uvádí operátor vždy jméno obchodníka, který se k zákazníkovi dostaví. Jeho jméno si navíc může zákazník ještě před schůzkou ověřit na zákaznické lince E.ON. Operátor také vysvětlí účel schůzky, tedy nabídku produktů a služeb společnosti E.ON. Nikdy nepoužívá záludné důvody, jako je kontrola elektroměrů,“ říká Červinková. Při schůzce se obchodní zástupce vždy prokáže identifikační kartou, jejíž předložení by lidé měli vždy požadovat.
S odstoupením od smlouvy neotálejte
Když obchodník odmítne průkaz předložit a vytváří na zákazníka nátlak, měl by odběratel rozhovor ihned ukončit. Situace není ztracená ani v případě, kdy zákazník podstrčenou smlouvu podepíše a důsledky si uvědomí až po odchodu podomního prodejce.
„Doporučuji neotálet a co nejdříve zaslat odpovědné firmě doporučený dopis s odstoupením od smlouvy podle paragrafu 11a odst. 3 energetického zákona. Smlouvu uzavřenou s podomním prodejcem lze vypovědět ještě 15 dnů poté, co nový dodavatel zahájí dodávky energií,“ uvádí Petr Woff, redaktor magazínu KupníSíla.cz. Výpověď by vždy měla obsahovat identifikační údaje zákazníka, jako je jméno, adresa, číslo uzavřené smlouvy a kód odběrného místa.
Lidé rovněž mohou kontaktovat svého dodavatele a o situaci ho informovat. „Sami máme jen velice omezené možnosti, jak se těmto podvodníkům bránit. Určitě postiženým zákazníkům doporučujeme, aby nás kontaktovali na zákaznické lince 800 77 33 22, kterou provozujeme zdarma. Rádi jim s případným odstoupením od smlouvy pomůžeme,“ uzavírá Červinková ze společnosti E.ON.
Tisková zpráva:  E.ON Energie, a. s.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Bydlení prudce zdražuje. Rostou ceny energií i nájmů

Ceny nových bytů se pomalu zastavují, ale stále jsou celkem vysoko. V některých regionech ceny bytů a domů stále rostou. Každopádně pokles cen nemovitostí zatím odborníci neočekávají. Jenže nerostou jen ceny nových či secondhandových bytů, ale i náklady na bydlení.

Text: Monika Lukešová

14. 02. 2019

Energetická náročnost bydlení - solární panely - rodinné domy, bytové domy

Od roku 2020 nepostavíme klasický dům?

Od začátku roku 2020 přichází v účinnost nařízení podle směrnice EU, jež omezuje energetickou náročnost nově stavěných budov. Klade si za cíl učinit jejich provoz především ekologičtější, ale i ekonomičtější. Jaké může mít směrnice dopady?

Text: Petr Zámečník

27. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.