EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

24. 07. 2017

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Jak jsou na tom banky a stavební spořitelny v polovině roku?

 

V červnu banky sjednaly hypotéky za 22 miliard, což je o 1 miliardu více než v květnu a v součtu za celé pololetí jsou na tom banky o 12 miliard lépe než loni. Přesto se ve výsledcích začíná rýsovat určitá změna trendu. Jak se tedy bankám a stavebním spořitelnám daří na konci pololetí a podaří se jim posunout loňská maxima opět o něco výš?

Loading



 


Lidé si půjčují čím dál víc
V červnu tuzemské banky poskytnuly* 10 822 hypotečních úvěrů, což je oproti loňskému roku o 12,2 % méně. Celkový objem rovněž meziročně mírně klesl. Hodnota v červnu sjednaných hypoték činí 22,206 mld. Kč (-6,6 %). Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,050 mil. Kč, což je o 123 000 Kč více než ve stejném období loňského roku. I přesto, že píšeme o poklesu počtu i objemu sjednaných hypoték, stále se jedné o vysoce nadprůměrné výsledky, které dále vylepšily i čtvrtletní výsledky. Za druhý kvartál banky poskytly hypotéky za 61 mld. Kč a spolu s více než 57 miliardami z 1. čtvrtletí to v součtu za uplynulých 6 měsíců dělá 118,6 mld. Kč. A to zde nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK.
Optikou meziročním porovnání prvních pololetí letos banky aspirují na další rekordní výsledek. „Loňskou pololetní produkci banky aktuálně překonávají již o 12 miliard korun. Nicméně vzhledem k vysoké srovnávací základně loňského 2. pololetí (ve 4. čtvrtletí objem sjednaných hypoték vyskočil na 66 mld. Kč) a předpokládanému snížení objemu schvalovaných hypoték v důsledku regulace pásem LTV, zatím nepředpokládáme, že by banky v celoročním zúčtování překonaly loňské výsledky,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. „To vše samozřejmě platí za předpokladu, že v druhé polovině roku nedojde k nějakým zásadním změnám a zpřísnění regulace, které by zvedlo poptávkovou vlnu, protože by si lidé chtěli sjednat hypotéky za starých – příznivějších podmínek,“ doplňuje Libor Ostatek.

Stavební spořitelny si připsaly 30procentní růst
Stavební spořitelny v červnu sjednaly 33 688 ks (y/y -28,8 %) nových smluv o stavebním spoření a poskytly 7 420 úvěrů, což je o 2,5 procenta méně než loni. Ale v objemu jsou na tom spořitelny výrazně lépe a celková suma v červnu sjednaných úvěrů činí 5,803 mld. Kč, což je o bezmála 20 % více než loni. Také v případě stavebních spořitelen vidíme dlouhodobý nárůst průměrné půjčené výše úvěru, díky které produkce spořitelen meziročně roste. V červnu průměrná výše úvěru činila 782 075 Kč, loni to bylo o 145 499 Kč méně.
Stavební spořitelny letos rostly v obou čtvrtletích a v celkovém pololetním součtu mají ve své bilanci nové úvěry za 30,6 miliardy Kč, což v meziročním srovnání znamená nárůst produkce o bezmála 30 %. „V letošním roce očekáváme, že stavební spořitelny překonají své loňské výsledky. Spořitelny využívají konjunktury české ekonomiky a zvýšeného zájmu o rekonstrukce a obecně zlepšení bydlení, a zároveň do jisté míry také těží z horší dostupnosti hypotečních úvěrů resp. jejich omezení v oblasti LTV,“ říká Libor Ostatek z GOLEM FINANCE.
Tip: přehledné porovnání pásmování cenových nabídek hypoték dle LTV najdete v článku: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték.

Banky a spořitelny zatím rozpůjčovaly 150 miliard
Trh s úvěry na bydlení prochází nadmíru dynamickou fází vývoje a neustálým přepisováním dosavadních maxim. Když nerostou hypotéky, roste sektor stavebního spoření. Podle našeho odhadu, který jsme nastínili již v předchozích komentářích, objem hypoték za celý letošní rok s největší pravděpodobností nepřekoná loňské výsledky – celkový objem vč. nereportovaných bank očekáváme zhruba na úrovni 220 miliard Kč. Nicméně tento „propad“ možná dorovnají stavební spořitelny. Objem úvěrů ze stavebního spoření jsme po prvním čtvrtletí odhadovali na 57,5 mld. Kč. Tohoto odhadu se i nadále držíme, nicméně s ohledem na vývoj v posledních měsících zvažujeme jeho aktualizaci směrem nahoru zhruba na úroveň 60 miliard. Uvidíme, jaké budou červencové výsledky, neboť loni v tomto měsíci došlo k celkem razantnímu poklesu.

Trh úvěrů na bydlení je v excelentní kondici. Navzdory obrovskému zájmu banky zvládají tuto poptávku odbavit a úrokové sazby i nadále zůstávají na velice atraktivních úrovních. Průměrná úroková sazba v červnu sjednaných hypoték činila 2,04 %. A na podobné úrovni jsou také průměrné nabídkové sazby hypoték do 80 % LTV. Kde však dochází ke zvyšování sazeb, jsou hypotéky nad 80 % LTV, které jsou po regulací ČNB a v posledních měsících citelně podražily (úrokové sazby se pohybují okolo 3 % p.a.), takže i zájem o tyto úvěry znatelně ochladl a lidé se učí, jak dostupné zdroje financování vhodně poskládat.
* chybí zde výsledky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK, které svá čísla hypoindexu nereportují
** LTV (loan to income ratio) poměr mezi výší úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti
Zdroj: GOLEM FINANCE, banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *