EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

23. 11. 2020

K dlouhodobému pronájmu letos přešla už polovina bytů pro turisty, cena nájmu za metr čtvereční v Praze meziročně klesla o 11 %

 

Letošní pandemie zasadila citelnou ránu trhu s krátkodobými pronájmy nemovitostí. Již téměř polovina (45 %) z nich se podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která poskytuje kompletní správu nájemních bytů, objevila kvůli odlivu turistů v nabídce dlouhodobých pronájmů. Napříč Českou republikou díky tomuto trendu klesají ceny nájemného, přičemž nejcitelnější meziroční pokles (o 11,3 % za m2) zaznamenala Praha. Podle Viktora Mejzlíka, obchodního ředitele společnosti, lze očekávat, že byty určené pro turisty se budou na trh krátkodobých pronájmů vracet nejdříve za dva až tři roky. 


Investiční byty, které jejich majitelé využívali k nabídce krátkodobých pronájmů cílené především na turisty, nyní v mnoha případech přecházejí na trh dlouhodobých pronájmů. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz se tento trend od letošního jara týká již téměř poloviny (45 %) všech bytů, které byly předtím určené právě pro turisty. „Podle našich statistik se prvních zhruba deset procent těchto bytů, respektive jejich majitelů, takto zachovalo již na přelomu března a dubna, tedy na samém začátku pandemie. Těm se také podařilo získat brzy dlouhodobé nájemníky za příznivější ceny nájmů,“ uvádí Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.
Klientela se nejdříve vrátí hotelům
Dalších zhruba až 35 % nemovitostí z krátkodobých pronájmů změnilo své zaměření na dlouhodobé s koncem léta a s příchodem druhé vlny pandemie. Donutil je k tomu masivní úbytek turistů, se kterým se vedle soukromých nemovitostí těžce potýkají také hotely. „Velká část majitelů investičních bytů přes léto vyčkávala a věřila, že koncem roku se bude situace alespoň blížit běžnému stavu, nicméně se tak nestalo. Právě z jejich řad evidujeme mnoho našich nových klientů, podle kterých se v příštích letech nevyplatí spoléhat na krátkodobý pronájem. Své byty proto raději pronajímají s jistotou na delší dobu dopředu,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.
Návrat k obvyklému stavu v případě krátkodobých pronájmů lze podle něj očekávat nejdříve během příštích dvou až tří let. Jako první na řadu potom přijdou hotely. Zhruba třetinu jejich obsazenosti totiž podle Viktora Mejzlíka tvoří firemní klientela, která bude mezi přijíždějícími zaujímat zpočátku největší podíl. „Lidé, kteří kvůli práci musejí cestovat, se k tomu brzy po odeznění pandemie vrátí. Tito lidé při služebních cestách preferují právě hotely, ať už kvůli zázemí, snadné dostupnosti, anebo třeba i parkování. Až poté dojde k velmi pozvolnému návratu turistů do apartmánových domů vhodných pro rodiny. A nakonec i ke službám krátkodobých pronájmů,“ dodává Viktor Mejzlík.
Příval „nových“ bytů snižuje nájmy
Díky rozšiřování trhu dlouhodobých pronájmů o nemovitosti, jejichž majitelé dříve cílili na turisty, také klesá průměrná cena nájemného za metr čtvereční. Jen v Praze podle odhadů společnosti GarantovanyNajem.cz přibylo během první vlny pandemie 1300 takových bytů. I z toho důvodu se průměrná cena nájmu za metr čtvereční v hlavním městě dostala na úroveň o 11,3 % nižší než v listopadu loňského roku, jak vyplývá ze statistik portálu Realitymix.cz. Za tímto trendem ale nestojí jen šíření koronaviru a úbytek turistů, průměrné ceny pražských nájmů pozvolna klesají od roku 2018.
Tisková zpráva GarantovanyNajem.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.