Středa 28. října. Je Státní Svátek

Katastr365: 1,5 milionu českých seniorů mají podvodníci s nemovitostmi jako na dlani

07.10.2014 10:10 Tisková zpráva:

Zloději nemovitostí si pro své krádeže vybírají za cíl i ty sociální skupiny, které se obtížněji orientují v nových zákonech a moderních technologiích, tedy mimo jiné i starší lidi. Podle odborníků ze serveru Katastr365 by si každý měl hlídat nejen svůj majetek, ale i další nemovitosti v rodině, zejména patřící starším rodičům, popř. nejbližším příbuzným. Podvodníci nevědomosti starších lidí zneužívají a do ohrožení se tak dostává i jejich majetek, tedy potenciální dědictví mladších generací. 

„Pokud přijmeme fakt, že na dopis od katastru se nedá, vzhledem k jednoduchosti jeho přesměrování, 100% spolehnout, pak senioři a jejich nemovitosti jsou pro podvodníky velmi snadný terč,“ řekl Mgr. Michal Klusák, advokát odborného serveru Katastr365.cz.  

Podle údajů Českého statistického úřadu ze sčítání lidí, domů a bytů, které proběhlo v roce 2011, je v České republice 15,5 % z celkové populace lidí starších 65 let. Z dalších údajů stejného sčítání vyplývá, že v České republice je téměř 1 milion nemovitostí ve vlastnictví starších lidí. A to je velké lákadlo. 

„Vyznat se v nových zákonech nebo zjišťovat, co všechno dnes lze provádět přes internet, už opravdu není v mých silách.“ řekl František Vytlačil, osmdesátník z Pardubic. „I dopisů mi už nechodí tolik, abych hned poznal rozdíl mezi tím, kdy mi nikdo nepíše nebo kdy mi někdo přesměroval poštu, aby manipuloval s mou nemovitostí. Tohle je už na našich mladých, stejně budou vše dědit,“ nakonec rezignuje pan Vytlačil. 

Rodinnou spolupráci potvrzuje i 45letý Ing. Martin Vnouček. „O povinnosti sledovat nemovitosti na katastru samozřejmě víme, zvláště pak, když informační dopisy z katastru lze tak jednoduše zneužít. Pro celou rodinu jsem zřídil  sledování online a ani mě nenapadlo chodit kvůli tomu po úřadech. Maminka bydlí v jiném kraji, sourozenci také, a že bychom si udělali rodinný výlet na úřad, když si sledování mohu zřídit za pár minut na internetu, nepřipadlo vůbec v úvahu.“  

 „Mí rodiče kupříkladu ani nemají počítač,“ říká Jaroslav Dušek pětatřicetiletý otec dvou dětí, z Prahy.  „Bylo vcelku nevyhnutelné, abych sledování katastru u nemovitostí celé rodiny obstaral já. Vzhledem k tomu, že katastrální úřad umožňuje sledovat pouze ty nemovitosti, které přímo vlastníte a já vlastník v případě bytu rodičů a sourozenců nejsem,  zvolil jsem řešení online. Nemuseli jsme chodit po úřadech a máme všechny nemovitosti rodiny pod kontrolou na jednom místě,“ říká Dušek. 

V souvislosti s novým občanským zákoníkem se sledování nemovitostí celé rodiny vyplatí zejména z těchto důvodů:

  • Podvodníci dokáží přesměrovat poštu z Katastrálního úřadu tak, že se majitel nedozví o změně vlastnictví své nemovitosti.

  • Vzhledem k nové 20denní lhůtě pro zapsání změny do katastru nemovitostí je důležité každodenní sledování, aby bylo možné zabránit potenciálním podvodům v zárodku, bez zbytečných soudů a finančních nákladů.

  • Po 20 dnech již hrozí právní náklady ve výši 50–100 000,– Kč a po 3 letech se stává změna vlastnictví definitivně nevratnou.

    Hlídat majetek svůj či celé rodiny není vůbec složité. Server Katastr365.cz je službou právníků, kteří si podvodem sami prošli. Denně sleduje nemovitosti přímo v katastru nemovitostí a při zjištění změny zašle obratem informaci až na šest e-mailových adres. Nehrozí tedy, že se majitel vč. celé rodiny o nechtěné změně v katastru nedozví, i když jim podvodník přesměruje poštu. K obraně pak mohou pohodlně využít novou 20ti denní lhůtu a vyhnout se tak astronomickým nákladům, soudům, právníkům a nejistotě výsledku. Sledování změn v katastru si lze zřídit online bez jakékoliv návštěvy úřadu nebo  ověřování podpisu, přičemž aktivace sledování všech nemovitostí v rodině proběhne online během 5 minut.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *