Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Kauza H-System: do bydlení vložil šest milionů korun, nyní čelí žalobě o vystěhování bez jakýchkoli náhrad

04.11.2014 10:11 Tisková zpráva:

„Společnost CIB Property začala podnikat naprosto nehumánní kroky proti rodině pana Sýkory ve snaze ho z nemovitosti vypudit. Vidíme zoufalství rodiny pana Sýkory a hrozí navíc, že podobný osud potká dalších 60 rodin v blízké lokalitě,“ stojí v petici adresované Senátu České republiky členy Stavebního bytového družstva Svatopluk, které sdružuje stovky podvedených klientů H-Systemu.

Co se vlastně stalo a proč právě pan Sýkora představuje nový problém v kauze H-System?

Jaroslav Sýkora se stal klientem firmy H-System roku 1994. Společně s více než 1100 dalšími lidmi uvěřil lákavé reklamní kampani podpořené mnoha významnými politiky. Podepsal smlouvu na rodinný dům ve Velkých Přílepech, zaplatil kolem tří milionů korun a vyčkával s kupní smlouvou na předání domu, které mělo proběhnout do dvou let.

Ke smůle pana Sýkory se tak ale nestalo. V roce 1997 bublina jménem H-System splaskla. Výstavba se zastavila a na pozemcích  ležících nedaleko severozápadního okraje Prahy zůstaly místo plánovaných domů obvykle pouhé základy. Většina podvedených klientů včetně pana Sýkory se sdružila ve Stavebním bytovém družstvu Svatopluk. Klienti věřili, že bude-li výstavba pokračovat, o své vložené finance nepřijdou.  

„Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček následně umožnil 145 rodinám z Horoměřic a Velkých Přílep domy svépomocí dostavět. Pan Sýkora tedy opět investoval, a to 2,6 milionu korun do dostavby a další stovky tisíc na zvelebení domu,“ upozornil Martin Junek, zástupce SBD Svatopluk a autor petice na podporu rodiny Sýkorových.

V letech 2000 až 2012 nový správce konkurzní podstaty Josef Monsport postupně odprodal pozemky a základy domů ve Velkých Přílepech, na kterých si klienti své domovy s pomocí družstva dostavěli. Zaplatili sice cenu podle nových a vyšších tržních odhadů, zato zohledňující investice nynějších obyvatel. „Ve Velkých Přílepech si členové SBD Svatopluk postupně odkoupili všechny dokončené nemovitosti. Až na pana Sýkoru, který kvůli závažným zdravotním problémům ukončil své podnikání a nemohl dosáhnout na cenu zvýšenou novým konkurzním správcem o 150 procent oproti původnímu odbornému odhadu,“ dodal Martin Junek z SBD Svatopluk.

Následně, v roce 2013, prodal konkurzní správce dům pana Sýkory za nesmyslně nízkou cenu 1,114 milionu korun a pozemek pak za 441 tisíc korun. Tržní hodnota nemovitosti se přitom pohybuje mezi 4,8 a 5,6 milionu korun. „Výběr kupce byl nečekaný a netransparentní. Proběhl bez vědomí pana Sýkory, který ani nedostal možnost k přednostnímu odkupu za tuto částku,“ zdůraznil Junek.

Dům, ve kterém 55letý Jaroslav Sýkora žije s manželkou a rodinami obou synů, tak získala za zlomek adekvátní ceny realitní společnost CIB Property. Ta nyní vyměřila panu Sýkorovi nájem a domáhá se jeho zaplacení. Soudní řízení o vystěhování rodiny Sýkorových, která do svého bydlení vložila v průběhu let celkem přes šest milionů korun, se koná ve středu 5. listopadu. „Po všech peripetiích je pan Sýkora v zoufalství ochoten dům opustit, ovšem za předpokladu, že dostane zpět alespoň své investice do dostavby. Namísto toho mu však reálně hrozí, že i s vnoučaty skončí na ulici,“ uvedl Martin Junek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *