EUR 25.205

USD 24.427

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.205

USD 24.427

29. 08. 2016

0 komentářů

Kolik si lidé půjčují v Praze? A kolik v Karlovarském kraji?

 


 

Tuzemské banky reportující své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj poskytly za první pololetí 53 685 hypotečních úvěrů v celkovém objemu přesahujícím 102 mld. Kč. Pokud ke statistice MMR přidáme ještě data za Expobank, Equa Bank, Air Bank a dalších nereportujících bank (Fio bank, mBank, Oberbank a WSPK), pololetní hypoteční produkce bude dosahovat téměř 110 miliard Kč. Nikdy v minulosti suma sjednaných hypoték nevystoupala takto vysoko.

Kde se poskytuje nejvíc hypoték?

Z dat Ministerstva pro místní rozvoj lze vypočítat nejen podíly jednotlivých bank, ale také regionální rozdělení podle počtu a objemu sjednávaných hypoték. Z celkového počtu 53 685 úvěrů byla letos necelá čtvrtina jednána v Praze* a zhruba jednou desetinou se podílely Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Podíl zbývajících krajů ČR s výjimkou Karlovarského kraje se pohybuje v pásmu od 4 – 6 procent. V Karlovarském kraji se za první pololetí sjednalo jen 1 310 úvěrů, což představuje zhruba 2,5 % celkového počtu poskytnutých úvěrů.

Sílu poptávky po hypotečním financování a tím i počet sjednávaných hypoték ovlivňuje kupní síla obyvatel, struktura vlastnického/nájemního bydlení, počet nemovitostí v nabídce a samozřejmě nezanedbatelnou roli hraje také počet obyvatel v jednotlivých krajích. Co do počtu obyvatel Praha výrazně nepřevyšuje počty obyvatel v Jihomoravském nebo Moravskoslezském kraji, ale velkou roli zde hraje ekonomická síla, poptávka po nemovitostech k dalšímu pronájmu a obecně větší frekvence realitních transakcí (výměna menšího bytu za větší apod.). Plus je tu jeden významný faktor a tím je fakt, že jeden z trojice největších poskytovatelů hypoték vykazuje úvěry sjednané ve Středočeském kraji společně s výsledky za Prahu.  

 

REKLAMA

golem29081  

Kolik si lidé v krajích půjčují?

Trochu jiná je situace a podíly v celkovém objemu sjednávaných hypoték, kde se projevuje rozdílná výše úvěrů sjednávaných v jednotlivých regionech. Zatímco v Praze si lidé v prvním pololetí půjčovali v průměru 2,64 milionu korun, v Karlovarském kraji, který stojí na opačném konci tohoto srovnání, činila průměrná půjčená částka 1,38 milionu korun. V celkových objemech se tato disproporce projevuje tím, že zatímco na počtu sjednaných hypoték se Praha podílela 23 procenty, v objemech její podíl činí více než 32 %. Hodnota sjednaných hypoték zde v prvním pololetí totiž dosáhla 32,8 miliard korun.

V horních patrech žebříčku krajů s nejvyšší průměrnou výší hypotéky se podle očekávání pohybuje také Jihomoravský kraj, kde se odrážejí vyšší ceny nemovitostí v Brně a blízkém okolí a Středočeský kraj, kde se na vyšších průměrných částkách pravděpodobně podepisuje větší zastoupení výstaveb rodinných domů.  

REKLAMA

       golem29082

Ač v posledních letech prochází hypoteční trh velmi dynamickým vývojem, podíly jednotlivých regionů na celkovém počtu i objemu sjednaných hypoték jsou překvapivě konstantní. Jinými slovy v žádném z regionů nedošlo v posledních dvou, ale dokonce ani pěti letech k takové změně (nový developerský projekt, nová pracovní místa a s tím související příliv pracovníků, výrazné zlevnění či zdražení nemovitostí), která by dokázala podíly jednotlivých regionů výrazněji přeskládat. 

*Hypoteční banka reportuje své výsledky ze Středočeského kraje ve statistikách Prahy 
Zdroj : GOLEM FINANCE, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nad vysokými sazbami hypoték převládl strach z růstu cen nemovitostí

Zájemci o bydlení přestali čekat na levnější hypotéky a tím i odkládat řešení vlastního bydlení. Nejvíce to pocítili developeři působící na pražském trhu, kteří loni prodali celkem 5870 bytů v nových rezidenčních projektech. Ve srovnání s rokem 2023 došlo k nárůstu o 61 procent. Po rekordním roce 2021 se jedná o druhou nejvyšší hodnotu za posledních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2025

Evropská unie „výrazně zaostává“ za Českem v rychlosti růstu cen nemovitostí

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie rostly ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rychleji. Podle údajů Eurostatu dosáhl meziroční nárůst cen nemovitostí v ČR v roce 2022 téměř 26 %, což bylo nejvíce v celé EU. Pro srovnání, průměrný růst cen v EU ve stejném období činil přibližně 10 %. Tento trend pokračoval […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *