EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

07. 09. 2016

0 komentářů

Kupujete nemovitost? Dbejte na důkladné ošetření smluvních podmínek

 


 

Důkladné pročtení všech smluv provázejících koupi nemovitosti vás může ochránit před mnohými nepříjemnostmi. Zkontrolovat právní stav nemovitosti je v případě důležitých a drahých investic, jako jsou byty a domy, zcela zásadním bodem celého procesu, nikoli pouhou formalitou, která jen stvrzuje, co už bylo předem dohodnuto mezi oběma stranami.

S jakými smlouvami se můžete setkat?

Standardně koupi nemovitosti provázejí tyto smlouvy: rezervační smlouva, smlouva o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouva a smlouva o úschově. Pro všechny typy smluv platí, že byste se nikdy neměli nechat přimět k příliš rychlému, neuváženému podpisu, jakkoli na vás může druhá strana tlačit. Nikdy smlouvu nepodepisujte, dokud si nejste jisti, že máte všechny potřebné informace a obsah smlouvy máte spolehlivě podchycený. Rezervační smlouva zakotvuje závazek prodávajícího neprodat ve vymezené době nemovitost jinému zájemci a zároveň ukládá povinnost kupujícího zaplatit rezervační poplatek v dohodnuté výši. Podstatou smlouvy o smlouvě budoucí kupní je dohoda o tom, že obě strany chtějí uzavřít kupní smlouvu za určitých podmínek. Kupní smlouva pak představuje vrchol celého procesu koupě nemovitosti. Smlouva o úschově je trojstranná. Uzavírají ji schovatel (advokát, notář, banka), kupující a prodávající a obsahuje závazek kupujícího složit ve vymezené lhůtě na účet schovatele kupní cenu a dále stanovuje podmínky, za jakých schovatel vyplatí kupní cenu prodávajícímu.

Bez nezávislého profesionála ani krok

Koupě bytu si v mnoha aspektech vyžaduje kvalitní odborné znalosti a zkušenosti. Obecné a velmi dobré doporučení všem kupujícím, nezkušeným i těm, co nenakupují byt poprvé, je vyhledat služby nezávislého profesionála, který se v celé oblasti dobře vyzná. „Revizi smluv a jejich správné, vyvážené znění považujeme za jeden z nejdůležitějších bodů v procesu prodeje. Běžný kupující není schopen rozeznat a včas podchytit možná rizika navrhovaných řešení protistrany, ať už se prodej uskutečňuje napřímo, nebo jde přes zprostředkovatele,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International, která se od r. 2006 zabývá poradenstvím a správou v oblasti investičních nemovitostí. „Špatná formulace či opomenutí důležitých skutečností mohou v krajních případech vést až ke ztrátě nemovitosti nebo zpronevěře peněz kupujícího,“ pokračuje a ze své zkušenosti dodává, že v dnešní době bývají problémem zástavní práva, nájemní práva, věcná břemena apod., která váznou na nemovitostech. Čtení právních dokumentů proto vyžaduje maximální pozornost a preciznost.

REKLAMA

„Naposledy jsme klientovi právně ošetřili koupi bytu, na němž vázly dluhy předchozího vlastníka. Ušetřili jsme mu celkově 150 tisíc a jistě i spoustu nervů,“ doplňuje Novotný příklad z praxe. Pokoušet se projít celým procesem bez odborných služeb a konzultací právníka by bylo s ohledem na důležitost investice minimálně riskantní. 
Zdroj : Bohemian Estates International

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *