Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Kupující nových bytů by v rezidenčních

22.07.2015 01:07 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

Na otázky formou elektronického formuláře odpovědělo celkem 517 respondentů z náhodně vybraného vzorku více než 5000 klientů, kteří u CENTRAL GROUP v minulosti zakoupili alespoň jeden nový byt. Z odpovědí je patrné, že obyvatelé nových bytových areálů si ve svém nejbližším okolí přejí praktické, ale zároveň reprezentativní služby, které nebudou rušit jejich klidné bydlení. Více než 57 % respondentů na přímou otázku odpovědělo, že by ve svém bytovém areálu uvítali zřízení komerčních prostorů pro obchody a služby. 

„Osobně mě tento výsledek vůbec nepřekvapuje. Již dříve jsme v našich velkých bytových projektech automaticky počítali i s komerčními prostory vhodně doplňujícími občanskou vybavenost lokality. Ale myslím, že nyní půjde o stále častější praxi,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva CENTRAL GROUP a dodává: „Po mnoha letech vývoje by se již čeští developeři měli postupně vracet k tradičním hodnotám architektury a plánování městských celků. Tedy ke kombinaci bydlení, nákupů, služeb, gastronomie a relaxace na jednom místě. Jen tak lze rezidenční projekty oživit, zlidštit a zbavit je stigmatu pouhých nocleháren.“

Přes 60 % těch, kteří by si obchodní prostory v bytovém areálu přáli, by pak podle průzkumu dalo přednost spíše menším komerčním jednotkám přímo v přízemí bytových domů než větším obchodním prostorám v samostatném objektu v rámci areálu. Z hlediska preferovaného využití pak jednoznačně vedou obchody s potravinami a smíšeným zbožím, restaurační provozy a prostory pro relaxaci typu kaváren nebo cukráren. Naopak fast food nebo obchodně zábavní-centrum si v bezprostřední blízkosti svého bydliště přeje jen málokdo.

„I tyto preference jsou logické – kupující nových bytů dnes čím dál tím častěji žádají bydlení v komplexní lokalitě, sice v klidném prostředí, ale s prostory v parterech, které dávají místu život, základní občanskou vybavenost a umožňují setkávání rezidentů. Velký hypermarket nebo nákupní centrum by jen stáhly dopravu z okolí, o to obyvatelé nestojí,“ myslí si Dušan Kunovský.

Prakticky ve všech svých nově připravovaných bytových areálech již CENTRAL GROUP sází na kombinovanou funkci bydlení, obchodu a reprezentativních nerušících služeb. Aktuálně nabízí komerční prostory k prodeji nebo k dlouhodobému pronájmu v lokalitách Žižkova, Zahradního Města, Břevnova nebo Holešovic a ve většině nově připravovaných projektů chystá další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *