Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Lidé se zadlužili před Vánocemi a pokračují v tom i v lednu

25.01.2016 03:01 Tisková zpráva:

České domácnosti se každoročně v období Vánoc zadlužují více než kdykoli jindy v průběhu celého roku. Důvody jsou prosté – nákup vánočních dárků, nedostatek financí na běžný provoz vlivem vyšších výdajů, povánoční výprodeje. Každý třetí Čech přiznal, že si na Vánoce půjčil od některé z finančních společností. „Jen v prosinci si u nás požádalo o půjčku o 15 % více lidí než ve stejném období v roce 2014,” říká Ing. Tomáš Konvička, MBA, obchodní ředitel Fair Credit. 

Na otázku, jak vyjdou lidé se svými příjmy po novém roce, odpovědělo 67 % dotázaných, že budou nuceni si vzít půjčku. Z toho 47 % to bude řešit přes svoji banku, 36 % přes nebankovní společnost, 10 % lidí to bude řešit rychlou půjčkou a 5 % se obrátí na svého známého. Tyto závěry vyplývají z celorepublikového průzkumu pro společnost Fair Credit, který proběhl v průběhu ledna a kterého se zúčastnilo přes 1 020 respondentů z České republiky. 

“Vypadá to, že se vracíme do doby před krizí, ale je potřeba, aby si domácnosti půjčovaly jen na nezbytně nutné věci a nereagovali na inzeráty vylepené na lampách a autobusových zastávkách,” doplňuje T. Konvička. 

Novela zákona nově omezí i úvěrové společnosti, které budou muset více prověřovat žadatele. “Lidem, kteří nejsou schopni ufinancovat své závazky, již nyní nepůjčujeme a již delší dobu máme zpřísněná pravidla, abychom vyhověli podmínkám nové normy,” říká T. Konvička. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *