EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

16. 06. 2020

0 komentářů

M&A trh v oblasti Real Estate symbolizuje vyčkávání. Investoři apetit neztrácejí, ale prodávající nechtějí zatím snižovat cenu. To se promítá i do trhu pojištění fúzí a akvizici, kde je zájem o neobvyklé produkty

 

Praha, 16. června 2020 – Koronavirová krize si již vybírá svou daň i na trhu fúzí a akvizic v oblasti realit, který je aktuálně zmražený. Transakce, které byly ve vyšším stadiu rozpracovanosti již před vypuknutím restriktivních opatření, sice dobíhají. Na druhou stranu se ale transakce, které byly na počátku, zastavily či odložily s tím, že kupující čekají na další vývoj ekonomické situace, případně spekulují na pokles ceny. Reálný dopad uvidíme nejdříve ve 3. čtvrtletí 2020, spíše až v první polovině roku 2021. 

„V pojištění fúzí a akvizic vidíme v souvislosti s krizí poptávku po méně obvyklých produktech, například krytí odpovědnosti v souvislosti s daňovými riziky (tax liability) a identifikovanými riziky jako jsou např. otevřené soudní spory, zneplatnění licencí a znečištění životního prostředí (contingent risk) či pojištění firem v insolvenci,“ říká Hana Pavelková, specialistka na M&A pojištění ve společnosti RENOMIA.

Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2020 se teprve začne zjišťovat jaká jsou očekávání investorů, co chtějí kupovat. Předkrizové ceny za reality nejsou motivační, ačkoliv prodávající zatím slevovat nechtějí. Úplný rozsah krize a její vliv na ceny komerčních realit se tak plně promítne až během první poloviny roku 2021.

„Z pohledu atraktivity investování během krize určitě záleží na segmentu komerčních realit. Do hotelů či nákupních center potečou letos maximálně vysoce spekulativní peníze. U ostatních teprve uvidíme. Například u kanceláří se aktuálně nájemci snaží snížit kapacitu o 10-20 %, případně ji držet nebo se snaží přebytečné metry udat na podnájem. Nejlépe tak z pohledu investorů dnes vycházejí industriální nemovitosti. Obecně lze říct, že investoři apetit neztratí, spíše naopak, nicméně bude záležet na situaci potenciálního prodávajícího, aby se cenová očekávání potkala, v čemž vidím největší hrozbu pro zdárné uzavření budoucích transakcí,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services ve společnosti Prochazka & Partners.

To že, část investorů bude sázet na vysoce spekulativní transakce – nejen hotelů, či obchodních center – potvrzuje částečně i poptávka po pojištění tzv. „distressed assets“, neboli firem v insolvenci. K tomu Pavelková dodává: „Pojistitelé ze západní Evropy očekávají zvýšenou poptávku po pojištění firem v insolvenci. Jsou ochotni krýt firmy, které mají zdravý základ, a do finančních potíží se dostaly jen vlivem pandemie.“

REKLAMA

Tisková zpráva Prochazka & Partners a RENOMIA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Daňové přiznání k dani z nemovitosti 2021

Termín pro daňové přiznání k dani z nemovitosti se posouvá o dva měsíce

Daňové přiznání k dani z nemovitosti je nutno podat vždy při pořízení nové nemovitosti. Daňové přiznání je tak povinnen podat každý, kdo pořídil v minulém roce nemovitost a k 1. lednu daného roku je zapsán v katastru nemovitostí jako majitel nemovitostí. A termínem pro podání daňového přiznání je tradičně 31. leden.

Text: Hana Bartušková

11. 01. 2021

Airbnb: vstup na burzu a regulace

Airbnb jde na burzu. Pandemii navzdory

Navzdory koronaviru a propadu tržeb v letošním roce Airbnb chystá v tomto týdnu vstup na burzu. V pondělním oficiálním podání S-1/A navíc uvedla, že akcie by měly být upisovány za cenu 56 až 60 dolarů. Vyplatí se investovat do Airbnb? Jaký vliv bude mít na firmu další regulace?  

Text: Veronika Hejná

10. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.