Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Mediální reakce OSMD: Vyšší ceny bytů znamenají růst nájemného

15.10.2019 09:10 Tisková zpráva: OSMD

Praha, 15. 10. 2019: OSMD se připojuje k názoru generálního ředitele developerské společnosti Finep Tomáše Pardubického, že „nárůst cen bytů způsobil hlavně stát“ (E15, 14. 10. 2019). Z pohledu organizace zastřešující majitele nemovitostí dodáváme, že kromě zmiňované DPH má obecně na zdražení bytů vliv také, dle mnohých nemravná, 4% daň z nabytí nemovitých věcí. Samostatnou kapitolou je i zpřísňování technických norem promítajících se do nákladů výstavby (nově např. převzetí směrnice EU povolující pouze domy s téměř nulovou spotřebou energie počínaje 1. lednem 2020).  

V této souvislosti upozorňujeme zejména na fakt, že růst cen nově postavených bytů způsobuje v důsledku i růst cen nájemného na trhu!

Coby zástupci pronajímatelů bytů v již dříve postavených bytových domech s nelibostí sledujeme i narůstající tlak na zvyšování daní z majetku – zejména pak daně z nemovitosti (v Praze nově už na dvojnásobek!). Ostatně k tomu na setkání s představiteli měst a obcí letos v červnu nabádala i sama ministryně Schillerová: Pokud chcete peníze, zvyšte daň z nemovitých věcí.

Ing. Milan Krček

místopředseda OSMD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *