EUR 24.430

USD 21.891

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.430

USD 21.891

06. 02. 2019

Ministerstvo obrátilo v kauze olomouckého mrakodrapu. Developer úředníkům vyhrožuje, upozorňuje opozice

 

Ministerstvo kultury nečekaně změnilo postoj k výstavbě výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci. Po nástupu Antonína Staňka, exprimátora Olomouce, bude 4 měsíce přezkoumávat dlouhodobě neměnné výškové limity pro zástavbu v ochranném pásmu památkové rezervace. Přezkum má dle kritiků pouze vytvořit právní vakuum, a tím otevřít kontroverzní stavbě cestu, neboť ta přesahuje dosavadní limity o 200 %. Olomoucká opozice upozorňuje, že investor Richard Morávek radnici i ministerstvu hrozí vymáháním škody a úředníci mohou tomuto tlaku podléhat. 


Investor je spojen se stavebním místem již od přelomu tisíciletí, kdy působil v orgánech společnosti Milo Olomouc, a.s., zlikvidované po jejím ovládnutí skupinou kolem Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Nyní hrozí ministerským úředníkům, pokud nepůjdou jeho záměru na ruku. „Naše společnost je připravena domáhat se tentokrát i náhrady újmy vzniklé tímto nesprávným úředním postupem a vyvození důsledků pro konkrétní úřední osoby“, píše Morávek v dopise, adresovaném Jiřímu Vajčnerovi z ministerstva kultury, z 19. 11. 2018.

Přezkoumání výškových limitů je účelové. Musely by se navýšit trojnásobně

Ministerstvo poté nečekaně změnilo dlouhodobě konzistentní postoj k výškové regulaci pro zástavbu v ochranném pásmu památkové rezervace. Přehodnocovat limity bude až do dubna letošního roku. „Než budou limity přehodnoceny, vzniká právní vakuum, kterého může investor využít k získání rozhodujícího povolení, tedy územního rozhodnutí, od olomouckého magistrátu,“ upozorňuje Tomáš Pejpek z opozičního hnutí ProOlomouc.  „Těžko přitom chápat celý přezkum jinak než jako ryze účelový krok, neboť i kdyby ministerstvo změnilo své vlastní limity, jednalo by se logicky o navýšení v řádu metrů. Šantovka Tower však dosavadní hranici překonává trojnásobně.“ (Šantovka Tower měří 77,5 m, hranice v ochranné zóně je dle ministerstva 23 m pro výšku střechy nebo ustupujícího podlaží). Pejpek zároveň upozorňuje, že ke změněn dochází až za ministra Staňka, který byl jako primátor Olomouce za nečinnost při ochranně panoramatu dlouhodobě kritizován, a zároveň poté, kdy byly vzneseny hrozby investora jak směrem k ministerstvu, tak opakovaně směrem k radnici.

V listopadu developer vyhrožoval i radnici

Podobně koncipovaný dopis totiž investor poslal loni na podzim také olomouckým radním. Vedení města obdrželo, ale nezveřejnilo oficiální vyjádření společnosti SMC Development a.s., za níž Richard Morávek stojí. V dopise požadoval bezprecedentní součinnost města při veškerých aktivitách, týkajících se projektu Šantovka Tower. Investor navíc žádal stažení tehdejšího náměstka Aleše Jakubce, který měl v kompetenci územní plánování a vyjadřování k záměrům staveb, z rozhodování o projektu. Společnost SMC se tehdy odvolávala na smlouvu s městem z roku 2010 a připomínala možnost právního postihu.
„Není možné, aby privilegovaný developer diktoval městu a státu,“ uzavírá Tomáš Pejpek z hnutí ProOlomouc.
Tisková zpráva: Politické hnutí ProOlomouc

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

V Praze si za průměrný roční plat „koupíte“ jen 3 m2 bytu. Jak se k tomu před volbami staví politické strany?

Foto: Shutterstock Přesně za měsíc nás čekají sněmovní volby. Lze očekávat, že téma prohlubující se nedostupnosti bydlení bude jedním z klíčových. Skutečnost, jak se situace v oblasti bydlení zhoršuje, je naprosto zřejmá z následujícího příkladu. Proto nás zajímaly plány jednotlivých politických stran, které by měly dostupnost bydlení zlepšit. Ceny nemovitostí totiž stále rostou a zřejmě porostou i […]

Text: Milan Vodička

09. 09. 2021

Jak zajistit dostupné bydlení podle akademiků?

Foto: Shutterstock Těžkého údělu těch, kteří vstupují na trh s bydlením, si nelze nevšimnout. Finanční nedostupnost bydlení se dotýká stále více lidí. Byty jsou stále více dražší, a i absolventi vysokých škol mají problém se svými příjmy na bydlení dosáhnout. A když banka hypotéku na smluvenou částku neposkytne, protože odhadní cena bytu je o půl milionu […]

Text: Milan Vodička

17. 08. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *