EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

25. 01. 2019

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

MUDr. Feyereisl: Bez pomoci Nadačního fondu pro zdraví dětí by Ústav pro péči o matku a dítě nebyl tam, kde je

 

Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) má specifické postavení v poskytování vysoce specializované zdravotní péče v oblasti gynekologie a porodnictví. Pro úspěch této činnosti je nutné kontinuální vzdělávání zdravotnického personálu. A právě na tomto poli pomáhá již 12. rokem Nadační fond pro zdraví dětí, jehož zakladatelem a hlavním podporovatelem je největší domácí rezidenční stavitel Central Group. „Nadační fond se stal tradičním sponzorem ÚPMD. Bez pomoci nadačního fondu by nebyl ústav tam, kde je nyní,“ řekl v rozhovoru ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc.

Loading



 


Nadační fond pro zdraví dětí vynakládá peníze především na vzdělávání lékařů. Je to podle vás správný směr, jak využívat prostředky poskytované firmami v rámci jejich sociální odpovědnosti?
Ústav pro péči o matku a dítě má specifické postavení v poskytování vysoce specializované zdravotní péče v oblasti gynekologie a porodnictví. Pro úspěch této činnosti je nutné kontinuální vzdělávání zdravotnického personálu, které vzhledem k charakteru činnosti ústavu probíhá nejen v České republice, ale ve velké míře i v zahraničí. Podpora vzdělávání lékařů a dalších zdravotnických pracovníků znamená následně i pomoc našim pacientům, kterým se tak dostává vynikající péče. Vysoká odborná úroveň našich zdravotnických pracovníků umožňuje úspěšně léčit velmi komplikované případy, které nebyly v minulosti v podmínkách České republiky vůbec řešitelné. To se týká zejména činnosti Fetálního centra (zabývá se léčbou plodu uvnitř těla matky pozn. red.).
Část peněz jde také na přístroje v ústavu. Kde konkrétně pomáhají?
Ústav pro péči o matku a dítě koncentruje ohrožené novorozence z celé České republiky. Vysoce specializovaná péče vyžaduje i velmi sofistikovanou a finančně nákladnou techniku. Činnost Fetálního centra je závislá na dostupnosti kvalitních ultrasonografických přístrojů a instrumentária pro fetální operace. Úspěšnou operací plodů uvnitř dělohy odborná péče o těhotnou a plod zdaleka nekončí. Po porodu všech rizikových novorozenců je nutná speciální neonatologická technika, která dává šanci i těm nejvíce ohroženým dětem.
Jak byste zhodnotil spolupráci Ústavu s Nadačním fondem?
Nadační fond se stal tradičním sponzorem ÚPMD, který řadu let pomáhá jeho rozvoji. Bez pomoci nadačního fondu by nebyl ústav tam, kde je nyní. Náročnost vysoce specializované péče nelze v žádném případě financovat pouze z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Velice si proto vážíme spolupráce s nadačním fondem a věříme, že i v budoucnu bude takto úspěšná a odborný růst ÚPMD bude i nadále pokračovat.
Jaký byl podle Vás v roce 2018 nejdůležitější účel, na který byly finanční prostředky od CENTRAL GROUP vynaloženy?
V roce 2018 došlo k významnému rozvoji činnosti Fetálního centra. Jeho odborný tým provedl doposud nejvyšší počet úspěšných operačních výkonů, a to i díky finanční podpoře nadačního fondu. Práce fetálního centra byla prezentována na významných evropských i světových odborných fórech. Účast lékařů na mezinárodních konferencích byla velmi významně podpořena nadačním fondem. Totéž platí i o podpoře lékařů v účasti na specializovaných kurzech v zahraniční.
V roce 2018 byla nadačním fondem pořízena na jednotku intenzivní péče (JIP) pro novorozence centrální monitorovací stanice, která umožňuje ošetřujícímu personálu kontinuální sledování životních funkcí u všech hospitalizovaných novorozenců a v celém prostoru JIP. Záznam vitálních funkcí u kriticky nemocných novorozenců je dostupný pro lékaře oddělení i ze vzdálených přístupů. S pomocí centrální monitorovací stanice je možné reagovat na alarmové příhody a snížit zdravotní rizika u vysoce vulnerabilní (zranitelné pozn. red.) populace novorozenců.
Spolupracuje ústav podobně i s jinými donátory?
ÚPMD je podporováno i jinými donátory, postavení Nadačního fondu pro zdraví dětí je však výjimečné a co do výše podpory dominantní.
Jaké jsou Vaše plány na rok 2019 a jakým směrem budete chtít finanční prostředky využívat?
V roce 2019 bychom rádi pokračovali v započatém trendu rozvoje nejen v oblasti fetálního centra a vysoce specializované neonatologické péče, ale též v oblasti specializované péče gynekologické. Ta zahrnuje zejména onkogynekologii, urogynekologii, léčbu neplodnosti, radikální operace pro endometriózu a minimálně invazivní operační techniky. Pokračovat budou též technicky náročné rekonstrukce ústavu, které směřují k vysokému standardu pohodlí pacientek a podmínkám pro poskytování unikátní odborné péče.
S ohledem na dosažené vynikající výsledky spolupráce ÚPMD s nadačním fondem se jeví jako optimální řešení ze strany ÚPMD pokračování bez zásadní změny formy.
Ústav pro péči o matku a dítě slaví již přes sto let úspěšné práce. Jak hodnotíte chod ústavu vy?
Ústav pro péči o matku a dítě překonal za 100 let své existence neuvěřitelnou cestu od chirurgického sanatoria po specializované perinatologické pracoviště evropského významu. V současnosti se ústav těší velkému zájmu veřejnosti a každoročně se zde narodí více než 5000 dětí. Ústav poskytuje odbornou péči celého spektra oboru gynekologie a porodnictví a přijímá pacienty z celé České republiky. V některých oblastech poskytuje unikátní péči, která jinde není dostupná, např. činnost fetálního centra či centralizace případů bráničních kýl plodů a novorozenců. Kromě klinické práce je významnou pedagogickou institucí na poli pregraduálního i postgraduálního vzdělávání lékařů a ostatních zdravotnických pracovníků, současně je institucí plnící vědecko-výzkumné úkoly.
Co považujete za největší úspěch Ústavu, kterého se Vám minulý rok podařilo celkově dosáhnout?
Za největší úspěch roku 2018 považuji stabilizovaný, vyrovnaný a kvalitní pracovní výkon všech zaměstnanců ústavu, kteří společným úsilím zajistili neuvěřitelný objem vysoce odborné péče, a to i v často obtížných podmínkách rekonstrukcí, které v ústavu řadu let probíhají.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

V Praze se připravuje 143 tisíc nových bytů, ročně se jich povolí jen asi pět tisíc

Investoři v Praze připravují výstavbu více než 143 tisíc bytů. Problémem je, že se jich dlouhodobě povoluje jen kolem 5 tisíc ročně, přitom každoroční potřeba hlavního města je minimálně dvojnásobná. Dlouhodobá paralýza povolování se negativně promítá i do dostupnosti bydlení. Vyplývá to za aktuální pololetní analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2023

Prodeje novostaveb v Praze rostou. Prim hrají malometrážní byty

Pražský bytový trh zažívá za poslední půlrok postupné oživování objemu prodejů. To je způsobeno zrušením přísných limitů ČNB pro poskytování hypotečních úvěrů, nabídkou garantovaných hypoték ze strany developerů a rozšířením nabídky projektů, které byly v předchozím roce a půl staženy z prodeje a čekaly na vhodnou příležitost na opětovné nabídnutí na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2023

Průměrná cena nových bytů v Praze klesla nejvíce za několik let, nabídka roste

Průměrná nabídková cena nových volných bytů v Praze během letošního května a června klesla oproti předchozím dvěma měsícům o celé jedno procento na 153 800 Kč za metr čtvereční. V nabídce developerů se objevilo celkem 16 nových rezidenčních projektů s celkovým objemem 741 bytů. Vyplývá to z nejnovějších dat Deloitte Develop Indexu, který každé dva […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *