EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

24. 04. 2018

0 komentářů

Na návrhu realitního zákona by se měli podílet odborníci

 

Nový realitní zákon, který chystá Ministerstvo pro místní rozvoj, je zcela nedostatečný. Zapomíná na stěžejní problémy a upravuje pouze obecné záležitosti. Ministerstvo by k jeho sestavování mělo přizvat zástupce trhu, kteří se na realitním poli denně pohybují a rozumí jeho fungování. Přední odborníci se na tom shodli na 3. odborné konferenci pořádané Realitním vzdělávacím institutem za podpory Reality.iDNES.cz.

Loading



 


Realitní zákon se stal podle očekávání klíčovým tématem setkání. Návrhy jeho nejdůležitějších částí představil Jiří Klíma, ředitel odboru bytové politiky Ministerstva pro místní rozvoj: “Odbornost může realitní makléř doložit čtyřmi způsoby – osvědčením o získání profesní kvalifikace podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, dále dokladem, kterým byla uznána odborná kvalifikace podle zákona o uznávání odborné kvalifikace, předložením evropského profesního průkazu pro povolání realitní makléř podle zákona o uznávání odborné kvalifikace a osvědčením o vzdělání a praxi, které vydá Ministerstvo pro místní rozvoj.
Nespokojenost se současným návrhem zákonu vyjádřil například Miroslav Jonáš, ředitel Realitního vzdělávacího institutu: „Stávající podoba nevyřeší působení nekvalitních makléřů, kteří kazí reputaci realitnímu trhu. Pouze několik málo výjimek, které nemají maturitu, čeká malý problém – a to se složením zkoušky. Tu je možno složit i nyní a kritéria nejsou vůbec náročná, přirovnal bych je k prověrce ve čtvrté třídě základní školy. Ostatní budou bez problémů v práci makléře pokračovat dál, i když bude podmínkou vázaná živnost či koncese. Za poněkud úsměvné považuji také povinné pojištění ve stávajícím návrhu. Jedná se pouze o duplicity pojistek, které všichni kvalitní makléř již mnoho let mají.”
Podle něj zákon navíc vůbec neřeší omezení příjmu peněz klientů do správy vkladu. Dnes je běžnou praxí, že většina kanceláří, které berou peníze klientů do správy vkladu, je používá ke své běžné hospodářské činnosti. V návrhu mu také chybí omezení povinného základního jmění pro realitní kancelář, či jasná definice zprostředkování, kdy by přílohu zákona mělo tvořit schválení zprostředkovatelské smlouvy se spotřebiteli. Taková je běžná praxe například v USA.
Zákon by měl vyřešit a jasně definovat kritéria pro práci realitního makléře, aby tato profese získala u nás takové docenění, jako má v západní Evropě. Makléři by měli například jednou za tři roky absolvovat povinné přezkoušení, spotřebitelé by měli možnost makléře hodnotit tak, jak je to i v jiných profesích, aby si každý mohl vybrat jen toho kvalitního a prověřeného. I z tohoto důvodu byla například v rámci spolupráce Realitního vzdělávacího institutu a Reality.iDNES.cz spuštěna celoroční soutěž Realiťák roku, kde mají spotřebitelé možnost hodnotit svého realitního makléře,“ uvedl Robert Hanzl, generální ředitel realitní kanceláře Next Reality.
Realitní konference se konala 17. dubna 2018 v hotelu Ambassador a zúčastnilo se jí téměř 500 realitních makléřů, kteří zde čerpali know-how a inspiraci od předních českých i slovenských odborníků.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Realitní zákon: Lepší něco než nic?

Nový realitní zákon dnes opět přistál na stole vládě. Realitní trh by se tak od příštího roku mohl konečně dočkat nastolení pravidel. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zvolilo podle vlastních slov v mnoha bodech „zlatou střední cestu“, podle realitních odborníků to ale nestačí.

Text: Jana Zámečníková

21. 01. 2019

ohnostroj

Rok 2018: Realitní a hypoteční boom končí

Realitní a hypoteční trh byl v letošním roce na události nadmíru bohatý. Ceny nemovitostí pokračovaly v dvouciferném růstu, hypotéky zdražovaly a ČNB zasadila hypotékám další ránu v podobě přísnějších pravidel pro poskytování hypoték. Co se v letošním roce nestihlo?

Text: Jana Zámečníková

31. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *