EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

23. 07. 2021

0 komentářů

Nahradí umělá inteligence lidské pracovníky?

 

Podle aktuálního šetření Hospodářské komory České republiky (HN ČR) má 96 % zaměstnavatelů v ČR zkušenost se situací, kdy dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance. V řadě oblastí je už nyní řešením nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců zavádění systémů s prvky umělé inteligence (AI). Podle společnosti SAS, lídra v oblasti analýzy dat a AI, nahradí umělá inteligence konkrétní kategorie profesí, zejména v dopravě, maloobchodu, státní správě a službách.

Loading



 


Zaměstnavatele výrazně tíží sociální a zdravotní odvody, růst minimální mzdy nebo zrušení třídenní karenční doby v případě nemoci. Pokud k tomu připočteme snahu zavést plošně pět týdnů dovolené a návrhy na další růst minimální mzdy, vzniká v České republice velmi silný motivační prvek pro urychlené zavádění umělé inteligence do českých firem,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.
Už nyní nahrazují systémy s umělou inteligencí pracovníky v celé řadě průmyslových odvětví a tento trend bude dále akcelerovat. Otázkou však je, zda stejně jako v předchozích technologických milnících, například v období páry nebo zavádění počítačů, dojde i v případě umělé inteligence k vytváření zcela nových kategorií zaměstnání. Petr Šlajchrt předpovídá, že můžeme a měli bychom očekávat totéž v ekonomice s umělou inteligencí. Stroje jistě mohou v některých úkolech porazit člověka, ale některé vůbec nezvládnou.
„Cílem AI není to, aby byli lidé nahrazováni stroji, ale aby pracovali společně s nimi a soustředili se na náročnější a uspokojivější práci. Do roku 2023 se celkové přijetí umělé inteligence zvýší z 35 % na 50 %, a to díky rozšířeným analytickým řešením pro konkrétní odvětví,“ doplnil Petr Šlajchrt.
Díky pokroku založenému na umělé inteligenci je náš život každý den jednodušší a lepší. Jedním z nejpřínosnějších použití AI pro lidstvo je zdravotní péče. Přichází s nabídkou rychlých léčebných strategií, pomáhá objevovat nové léky a testovat vakcíny za kratší dobu, monitoruje údaje pacientů z nositelných senzorů a interpretuje lékařské zobrazování. AI se v bankovnictví používá k vytváření systémů, které se naučí, jaké typy transakcí jsou podvodné, přičemž převod může být pokusem o praní peněz, nebo dokáže okamžitě rozhodnout o poskytnutí úvěru. AI nyní může psát články, skládat klasickou hudbu, překládat jídelní lístek v zahraničí nebo dokonce předpovídat, které pivo bude pro vás nejchutnější.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.