EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

23. 07. 2021

Nahradí umělá inteligence lidské pracovníky?

 

Podle aktuálního šetření Hospodářské komory České republiky (HN ČR) má 96 % zaměstnavatelů v ČR zkušenost se situací, kdy dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance. V řadě oblastí je už nyní řešením nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců zavádění systémů s prvky umělé inteligence (AI). Podle společnosti SAS, lídra v oblasti analýzy dat a AI, nahradí umělá inteligence konkrétní kategorie profesí, zejména v dopravě, maloobchodu, státní správě a službách. 


Zaměstnavatele výrazně tíží sociální a zdravotní odvody, růst minimální mzdy nebo zrušení třídenní karenční doby v případě nemoci. Pokud k tomu připočteme snahu zavést plošně pět týdnů dovolené a návrhy na další růst minimální mzdy, vzniká v České republice velmi silný motivační prvek pro urychlené zavádění umělé inteligence do českých firem,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.
Už nyní nahrazují systémy s umělou inteligencí pracovníky v celé řadě průmyslových odvětví a tento trend bude dále akcelerovat. Otázkou však je, zda stejně jako v předchozích technologických milnících, například v období páry nebo zavádění počítačů, dojde i v případě umělé inteligence k vytváření zcela nových kategorií zaměstnání. Petr Šlajchrt předpovídá, že můžeme a měli bychom očekávat totéž v ekonomice s umělou inteligencí. Stroje jistě mohou v některých úkolech porazit člověka, ale některé vůbec nezvládnou.
„Cílem AI není to, aby byli lidé nahrazováni stroji, ale aby pracovali společně s nimi a soustředili se na náročnější a uspokojivější práci. Do roku 2023 se celkové přijetí umělé inteligence zvýší z 35 % na 50 %, a to díky rozšířeným analytickým řešením pro konkrétní odvětví,“ doplnil Petr Šlajchrt.
Díky pokroku založenému na umělé inteligenci je náš život každý den jednodušší a lepší. Jedním z nejpřínosnějších použití AI pro lidstvo je zdravotní péče. Přichází s nabídkou rychlých léčebných strategií, pomáhá objevovat nové léky a testovat vakcíny za kratší dobu, monitoruje údaje pacientů z nositelných senzorů a interpretuje lékařské zobrazování. AI se v bankovnictví používá k vytváření systémů, které se naučí, jaké typy transakcí jsou podvodné, přičemž převod může být pokusem o praní peněz, nebo dokáže okamžitě rozhodnout o poskytnutí úvěru. AI nyní může psát články, skládat klasickou hudbu, překládat jídelní lístek v zahraničí nebo dokonce předpovídat, které pivo bude pro vás nejchutnější.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021

Nemovitosti vnímá jako bezpečnou investici polovina Čechů

Foto: Shutterstock Téměř polovina Čechů (47,4 %) považuje nákup nemovitosti za bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. Další pětina lidí (19,4 %), kteří by do nich investovali, je vnímá jako záložní variantu na důchod nebo pro jiné členy rodiny. Ovšem s tím, že jim taková nemovitost mezitím vydělává peníze díky pronájmu. Údaje vyplývají z průzkumu […]

Text: Milan Vodička

29. 04. 2021

Průzkum: Mladí sní o bydlení v rodinném domě se zahradou a bazénem

Foto: Shutterstock Ačkoliv ceny nemovitostí rostou v České republice téměř nejrychleji ze všech zemí EU, Česko stále patří mezi státy s cenově dostupným bydlením. Pouze 7,1 % populace žije v domácnostech, kde náklady na bydlení představují více než 40 % disponibilního příjmu. Přesto je pro řadu mladých lidí vlastní bydlení prozatím nedostupné. Do budoucna si jej ale plánuje […]

Text: Milan Vodička

13. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.