EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

23. 07. 2021

0 komentářů

Nahradí umělá inteligence lidské pracovníky?

 

Podle aktuálního šetření Hospodářské komory České republiky (HN ČR) má 96 % zaměstnavatelů v ČR zkušenost se situací, kdy dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance. V řadě oblastí je už nyní řešením nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců zavádění systémů s prvky umělé inteligence (AI). Podle společnosti SAS, lídra v oblasti analýzy dat a AI, nahradí umělá inteligence konkrétní kategorie profesí, zejména v dopravě, maloobchodu, státní správě a službách. 


Zaměstnavatele výrazně tíží sociální a zdravotní odvody, růst minimální mzdy nebo zrušení třídenní karenční doby v případě nemoci. Pokud k tomu připočteme snahu zavést plošně pět týdnů dovolené a návrhy na další růst minimální mzdy, vzniká v České republice velmi silný motivační prvek pro urychlené zavádění umělé inteligence do českých firem,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.
Už nyní nahrazují systémy s umělou inteligencí pracovníky v celé řadě průmyslových odvětví a tento trend bude dále akcelerovat. Otázkou však je, zda stejně jako v předchozích technologických milnících, například v období páry nebo zavádění počítačů, dojde i v případě umělé inteligence k vytváření zcela nových kategorií zaměstnání. Petr Šlajchrt předpovídá, že můžeme a měli bychom očekávat totéž v ekonomice s umělou inteligencí. Stroje jistě mohou v některých úkolech porazit člověka, ale některé vůbec nezvládnou.
„Cílem AI není to, aby byli lidé nahrazováni stroji, ale aby pracovali společně s nimi a soustředili se na náročnější a uspokojivější práci. Do roku 2023 se celkové přijetí umělé inteligence zvýší z 35 % na 50 %, a to díky rozšířeným analytickým řešením pro konkrétní odvětví,“ doplnil Petr Šlajchrt.
Díky pokroku založenému na umělé inteligenci je náš život každý den jednodušší a lepší. Jedním z nejpřínosnějších použití AI pro lidstvo je zdravotní péče. Přichází s nabídkou rychlých léčebných strategií, pomáhá objevovat nové léky a testovat vakcíny za kratší dobu, monitoruje údaje pacientů z nositelných senzorů a interpretuje lékařské zobrazování. AI se v bankovnictví používá k vytváření systémů, které se naučí, jaké typy transakcí jsou podvodné, přičemž převod může být pokusem o praní peněz, nebo dokáže okamžitě rozhodnout o poskytnutí úvěru. AI nyní může psát články, skládat klasickou hudbu, překládat jídelní lístek v zahraničí nebo dokonce předpovídat, které pivo bude pro vás nejchutnější.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Typický byt v Česku – třípokojový s rozlohou 60 až 79 m2, postupně se ale zmenšuje

Tři místnosti a rozloha od 60 do 79 metrů čtverečních. Tak vypadá nejčastější byt v Česku. Nejvíc Čechů bydlí ve vlastním domě, jen v Praze a Karlovarském kraji převažuje bydlení v bytových domech. Vyplývá to z údajů ze Sčítání 2021 o bytech, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkem statistici evidují 4,48 milionu obydlených bytů, což je o 9,1 […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 08. 2022

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.