Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Nájemníci mají potíže s příjmy, sehnat solventního klienta bude do budoucna problém

17.06.2020 03:06 Tisková zpráva:

S koronavirovou krizí se zhruba třetině nájemníků v Praze a Brně snížily příjmy a tím pádem zhoršila schopnost platit vysoké nájmy. Nejvíce je to zřejmé u studentů, o problémech mluví polovina z nich. Vyplývá to z průzkumu Hospodářských novin uskutečněného s pomocí společnosti UlovDomov.cz na sociálních sítích mezi desítkami tisíc lidí. Zatímco ještě před několika měsíci si majitelé bytů mohli diktovat podmínky, po pár týdnech recese se situace radikálně změnila. Doba potřebná pro nalezení vhodného zájemce se protahuje ze dnů na týdny. Získat dostatečně solventního nájemce bude v budoucnu zřejmě problém. Dalším trendem v oblasti pronájmů jsou virtuální prohlídky, které šetří čas všem účastníkům v průměru o dvě třetiny.

„Přestože statistiky nezaměstnanosti zatím na žádný výraznější zásah v souvislosti s koronavirovou krizí nepoukázaly, realitní trh už změnu situace pocítil. V Brně i Praze patří ke klíčovým klientům na realitních trhu studenti. Celkem 51 procent z nich souhlasí s tím, že se jim platební schopnosti zhoršily a více než třetina studentů v Praze a Brně o snížení nájmu již požádala nebo to zvažuje,“ komentuje výsledky průzkumu Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz.

Situaci potvrzuje i interní průzkum mezi podnájemníky UlovDomov.cz, ve kterém přes 26 % dotázaných jmenovalo nižší příjmy či ztrátu práce jako svou největší současnou výzvu. Podle interních statistik společnosti UlovDomov.cz množství neplatičů nájemného vzrostlo z průměrných 1,5 procenta na 8 procent. „Významně vzrostl počet neplatičů z řad cizinců, což zřejmě souvisí s tím, že tato skupina často pracuje na dohody, a při propouštění jsou tedy první na řadě. Navíc zde mnohdy nemají zázemí rodiny a přátel,“ uvedl Březina.

S klesající solventností nájemníků se nabízí otázka dalšího cenového vývoje. Spíše pokles nájmů očekává 23 procent dotázaných, další růst cen naopak 12 procent respondentů. Výrazně odlišná situace je v Praze, kde pokles cen očekává téměř 40 procent dotázaných a stagnaci polovina. Naopak v Brně tři čtvrtiny lidí žádnou změnu cen nájmů nečekají. Přestěhování zvažuje v Praze pětina nájemníků, v Brně jen 11 procent. Největší skupinou, která o stěhování uvažuje, jsou studenti, kde jde o třetinu všech dotázaných. Na odchodu jsou spíše ženy (17,4 %) než muži (12,5 %), v řadě případů jde zřejmě o samoživitelky.

„Je zřejmé, že z obsazování bytů se stává náročná disciplína a dává tedy smysl ji přenechat odborníkům. Riziko neplatičů vzrostlo a s prohlubující se krizí ještě poroste. Majitelé bytů by si proto měli dobrých nájemníků opravdu vážit,“ uvedl Březina, podle kterého koronavirová krize přinesla další trend, kterým je obliba virtuálních prohlídek bytů. Zatímco osobní prohlídka účastníkům zabere včetně cesty v průměru 1,5h, virtuální prohlídka trvá kolem 30 minut a dá se zvládnout z pohodlí domova či kanceláře. Vzhledem k tomu, že na úspěšné obsazení bytu je potřeba absolvovat 4 až 5 prohlídek, časová úspora pro všechny zúčastněné je opravdu zásadní.

Dostupná data ukazují, že devadesát procent vážných zájemců o pronájem se rozhodne právě na základě virtuální prohlídky, zbytek je pak už jen formalita. V posledních dvou měsících jsme pronajali desítky bytů přímo zájemcům, kteří byt dopředu fyzicky neviděli, takže víme, že tato cesta funguje. Virtuální prohlídky šetří čas i náklady. Zájemci pak přijdou do bytu jen na finální potvrzení svého rozhodnutí, případně na podpis dokumentů,“ uvedl Březina. Zatímco v případě prodejů nemovitostí tento trend pozorujeme již nějakou dobu, u pronájmů jsou virtuální prohlídky stále spíše výjimkou. Dle Březiny jsou tak v neposlední řadě i velkou konkurenční výhodou a dají nabídce vyniknout v současné záplavě inzerce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *