EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

23. 01. 2019

Nákup na splátky využily už 2/3 Čechů, nejčastěji u domácích spotřebičů a elektroniky

 

Vlna lednových výprodejů s sebou přináší i rostoucí zájem o využívání nákupu na splátky v e-shopech i kamenných obchodech. K pořízení zboží či služeb tuto formu financování už někdy využilo více než 60 % lidí, a to nejčastěji k nákupu bílé techniky a elektroniky. Kromě nižších úroků volají Češi při nákupu na splátky po zjednodušení smluv a zrychlení celého procesu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty. 


Jen 38 % respondentů ve věku od 18 do 65 let nikdy nevyužilo formu nákupu na splátky, mezi lidmi kolem 50 let dokonce jen 20 %. U většiny dotázaných se přitom jedná o relativně čerstvou zkušenost, když nadpoloviční většina z nich realizovala nákup na splátky v posledních pěti letech, třetina pak dokonce během posledních tří roků. Podle dat Cofidisu je právě leden v nákupech na splátky rok od roku silnějším měsícem, obzvlášť v případě e-shopů. Mírně roste také průměrná částka, která aktuálně činí u nákupu zboží na splátky 14 000 korun.
Pračky, ledničky, elektronika i nábytek
Podle průzkumu lidé na splátky nejčastěji nakupují bílou techniku, jako jsou lednice či pračky (38 %)
a elektroniku jako televize či audio vybavení (34 %). Pětina lidí také přiznala, že si na splátky pořídila mobilní telefon a podobný počet lidí počítač či tablet. 18 % dotázaných nakoupilo v minulosti na splátky automobil a 13 % nábytek. „Očekáváme, že díky zjednodušování a zrychlování celého procesu se financování tímto způsobem brzy začne objevovat i v dalších segmentech zboží či služeb, kde to doposud není běžné. Typicky půjde o optiky, zubní ordinace nebo estetické kliniky,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.
Rychlost, jednoduchost a soukromí
Právě se složitě psanými smlouvami a nejasnými podmínkami je v současnosti při nákupu na splátky nespokojena čtvrtina lidí. Pro 23 % je zároveň díky dotazům na citlivá data nákup na splátky příliš velkým zásahem do jejich soukromí. Pětina lidí má pak problém s dlouhými dotazníky, náročnou dokumentací a celkovou zdlouhavostí procesu schválení úvěru. „Při standardním nákupu zboží na splátky je v některých případech potřeba vyplnit ručně až padesát informací. Díky novým technologiím, které využívají např. automatické vyplňování údajů o klientovi, lze přitom tento počet snížit na šest, a celý proces tak drasticky zkrátit,“ říká Křůpala.
Cena v neposlední řadě
Vedle komfortu, rychlosti a transparentnosti hledí spotřebitelé při nákupu na splátky také na cenu. Pro většinu dotazovaných (60 %) hraje důležitou roli výše úroků a částka, kterou nákupem na splátky přeplatí oproti jednorázové platbě. 12 % dotázaných pak vyžaduje dostatečně kvalifikovaný personál, který jim v obchodě dokáže s nákupem na splátky poradit a odpovědět jim na otázky. Zcela bez výhrad k současné podobě nakupování na splátky je pouze 15 % Čechů.
Tisková zpráva Cofidis

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *