Čtvrtek 23. května. Svátek má Vladimír.

Nařízení o oslunění bytu je přežitek, zrušit se mělo dávno

17.07.2018 03:07 Tisková zpráva:

Pražští radní dnes na druhý pokus zrušili nařízení určující míru oslunění bytu v domě. Schválili totiž změnu pražských stavebních předpisů, která tuto zastaralou normu vypouští. Jejich rozhodnutí ještě musí schválit zastupitelé, ale neměli by s tím příliš váhat. Změna totiž prospěje všem

A o čem že se to vůbec bavíme? O tomhle: Prvního března a 21. června musí slunce osvětlovat alespoň jednu třetinu součtu podlahových ploch všech obytných místností bytu umístěném v nejnižším obytném podlaží bytového domu. Případně musí doba proslunění stejné plochy sledovaného bytu od 10. února do 21. března dosáhnout minimálně 3600 minut. Tento poměrně složitý výpočet, který zahrnuje mimo jiné jas rovnoměrně zatažené oblohy, odraz světla od okolních budov či uvnitř místností, vypočítává míru oslunění. Vyhovět mu musí všichni projektanti nových budov v hlavním městě. To proto často vznikají domy s nesmyslně vlnitou fasádou.

Zrušení požadavku na oslunění považuji za pozitivní krok, protože současná úprava je zbytečně přísná a v mnoha případech zabraňuje lepšímu využití pozemku. Neumožňuje totiž blokovou výstavbu, kterou známe například z historických Vinohrad. Podobná čtvrť, která patří v současnosti k nejvyhledávanějším rezidenčním částem Prahy, by nyní nevznikla. Někteří developeři navíc toto zařízení obchází tím, že postavené byty nekolaudují jako byty, ale vydávají je za ateliéry. Paradoxem je, že do těchto ateliérů může během roku slunce svítit daleko více a častěji, než do bytu vyhovujícího normě oslunění. Vliv na kvalitu bydlení tak toto nařízení nemá žádný.

Odstranění zbytečného nařízení, které nezvyšuje uživatelský komfort, je proto dobrou zprávou. Nyní by se vedení pražského magistrátu mělo zaměřit také na další a mnohem závažnější problémy pražského rezidenčního trhu. Za hlavní považuji zastaralý územní plán, který nebyl aktualizován už dlouhých osmnáct let. Ten stávající se zcela vyčerpal a těch posledních pár pozemků vhodných pro bytovou výstavbu je extrémně předražených. Urychleně by se proto měly připravit další plochy pro bydlení. Čekat dalších x let, než se definitivně schválí připravovaný Metropolitní plán, je neúnosné.

Pražští radní by měli také více tlačit na odblokování schvalovacího procesu a dbát na dodržování správních lhůt pro vyjádření a vydání stanoviska. O žádném našem aktuálním projektu, který nyní připravujeme, se nerozhodlo v rámci stanovených správních lhůt, ale až s výrazným zpožděním. Prodlevy ve schvalovacím procesu a opakované dokládání už předložených podkladů přitom prodražuje výstavbu až o deset procent, což v případě nových bytů znamená stovky tisíc korun. Hlavně kvůli tomu se ceny nových bytů v hlavním městě dostávají až do výšin, na které běžný příjem průměrné domácnosti ani zdaleka nestačí.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *