Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

NAVIGÁTOR BEZPEČNÉHO ÚVĚRU 2017

11.12.2017 01:12 Tisková zpráva:

AirBank, Home Credit a mBank se staly pomyslnými vítězi celkového hodnocení Navigátor bezpečného úvěru 2017. V kategorii úvěrů na 50 tisíc korun zvítězila AirBank před mBank a Českou spořitelnou. V případě úvěru na 150 tisíc korun si nejlépe vedla AirBank, následovaná UniCredit Bank a společností Home Credit. Kategorii mikroúvěru obsadily společnost Česká spořitelna se svým produktem Peníza na klik a Home Credit s půjčkou Kamali.

MALÁ PŮJČKA NA 5O TISÍC: ZLEPŠUJE SE INFORMOVANOST O PRODUKTECH

Nejlépe se umístily bankovní poskytovatelé a velcí nebankovní poskytovatelé sdružení v ČLFA, kteří aktivně využívají úvěrové registry a jsou zavázáni společným etických kodexem. V kategorii úvěru na 50 tis. Kč se splatností 2 roky zvítězila Air Bank, následovaná mBank, Českou spořitelnou a značkovou nebankou Home Credit. Nejsilnější pětici pak uzavírá ČSOB. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými bankovními a značkovými nebankovními subjekty jsou dány tradičně rozdílem v podmínkách úvěru, v sankcích, v parametru četnosti výskytu u Asociace občanských poraden, v nabízených inovacích apod. Nejlépe hodnocené subjekty měly běžně dostupné nejdůležitější informace o úvěrových produktech, což je nový parametr v hodnocení NBÚ 2017. Význam dostupnosti informací je patrný při pohledu na druhý konec žebříčku. U těchto poskytovatelů důležité informace o podmínkách úvěrů často chybí nebo jsou obtížně dohledatelné.

VELKÁ PŮJČKA NA 150 TISÍC: UKAZUJÍ SE VELKÉ ROZDÍLY V RPSN 

V kategorii úvěru na 150 tis. Kč vyhrála opět AirBank následovaná UniCredit Bank a společností Home Credit. Na čtvrtém místě se umístila mBank a pátá skončila Komerční banka. Rozdíl mezi jednotlivými bankami a značkovými nebankami je dán zejména rozdílnou výší celkové částky a RPSN, výší sankcí, frekvencí výskytu v parametru Asociace občanských poraden a produktovými inovacemi (podobně jako u úvěru na 50 tis. Kč). Opět platí, že nejlépe hodnocené subjekty měly běžně dostupné informace o podmínkách úvěru, což je do značné míry odlišuje od poskytovatelů na opačném konci hodnocení.

MIKROÚVĚRY: PROPASTNÝ ROZDÍL MEZI PRVNÍ DVĚMA POSKYTOVATELI A ZBYTKEM

Výpočet hodnoty indexu Navigátoru pro nový typ spotřebitelského úvěru, který získává na oblibě mezi spotřebiteli i poskytovateli, byl proveden pro 30 poskytovatelů. Je možné, že v tomto segmentu dojde k redukci počtu subjektů v důsledku skončení přechodného období dle nového Zákona. Zřejmá je dominance několika klientsky nejpřívětivějších poskytovatelů. Protože tento segment cílí na méně likvidní spotřebitele např. poskytováním půjček před výplatou, je vyšší i riziková přirážka. Suverénními vítězi v kategorii jsou Česká spořitelna (produkt Peníze na klik) a Home Credit (půjčka Kamali), neboť nabízejí nejlepší cenu včetně poplatku za případné prodloužení a poskytují úvěry za nejtransparentnějších podmínek. Zásadním zjištěním jsou výrazné rozdíly ve smluvních podmínkách, a především v ceně takovéhoto krátkodobého úvěru mezi poskytovateli. Proto NBÚ apeluje na spotřebitele, aby těchto úvěrů využívali v přiměřené míře a v případě nutnosti vybírali pouze z kvalitních poskytovatelů mikroúvěrů.

CELKOVÉ VÝSLEDKY NAVIGÁTORU 2017

Celkově bylo v rámci projektu Navigátor bezpečného úvěru 2017 hodnoceno 54 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů (21 poskytovatelů půjček na 50 tis. Kč, 20 poskytovatelů půjček na 150 tis. Kč (většina věřitelů poskytuje úvěry v obou kategoriích), a 30 poskytovatelů mikropůjček na 5 tis. Kč, u nichž je překryv s dalšími kategoriemi minimální. Vítězi celkového hodnocení se staly AirBank, Home Credit a mBank. Na čtvrtém místě skončila UniCredit Bank a na pátém Česká spořitelna, následovány Komerční bankou.

NAVIGÁTOR BEZPEČNÉHO ÚVĚRU 2017: POHLED DO ZÁKULISÍ

Navigátor bezpečného úvěru 2017 posuzoval a tři modelové úvěry: menší spotřebitelský úvěr na 50 000 Kč se splatností 24 měsíců, větší spotřebitelský úvěr na 150 000 Kč se splatností 60 měsíců a mikroúvěr ve výši 5 000 Kč se splatností 30 dní. Celkem byl index NBÚ počítán pro 54 poskytovatelů a 71 produktů. V případě dostatečně malých odlišností od zvolených modelových příkladů jsme podmínky normalizovali. Nově seznam posuzovaných subjektů vycházel ze seznamu subjektů, které požádaly ČNB o udělení oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru. Dále se Navigátor 2017 lišil od ročníku 2016 především v tom, že z hodnocení byly vypuštěny parametry, které začal regulovat zákon, a kritéria, která ztratila smysl, neboť je již splňovala drtivá většina subjektů (např. nabízení úvěru bez kontroly v registru). Na druhou stranu byla nově zařazena kritéria, která sledovala dostupnost informací o nabízených produktech a přívětivost produktu pro klienta. Zásadním rozšířením letošního ročníku NBÚ 2017 byla nová kategorie mikroúvěru ve výši 5 000 Kč s 30denní výpůjční dobou.

Tisková zpráva: Navigátor bezpečného úvěrování

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *