Pátek 22. února. Svátek má Petr.

Nejdostupnější bydlení nabízí Ústecký kraj. K výraznému zlepšení došlo na Vysočině

09.12.2013 04:12 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v listopadu vzrostl o pouhou setinu procentního bodu na 30,4 %. Stagnace indexu vyplývá z prakticky neměnné cenové hladiny jak bytů, tak úrokových sazeb hypoték. Je skoro neuvěřitelné, že celorepublikový průměr cen bytů se již 4 měsíce v řadě drží na 1,74 milionech Kč.

Nicméně i v listopadu platí to co v předchozích měsících. Ač na celorepublikové úrovni index dostupnosti bydlení (IDB) stagnuje, na regionální úrovni opět dochází k znatelnému rozkolu. Meziměsíční nárůst indexu vykazuje 8 krajů z celkových 14. Mezi regiony s příznivým meziměsíčním posunem potom patří hl. m. Praha, Karlovarský, Ústecký a především Vysočina, kde index meziměsíčně klesl o 0,7 procenta na 20,1 %.

Převedeno na koruny. Průměrná domácnost žijící na Vysočině měsíčně vynaloží na splátku hypotéky, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytů v daném regionu (1,11 mil. Kč) pětinu svých celkových čistých příjmů, jehož výše podle statistiků ČSÚ činí 30 859 Kč. Vysočina je zároveň 3. regionem v pořadí s nejlepší dostupností bydlení. Statisticky lépe jsou na tom pouze obyvatelé Ústeckého (12 %) a Moravskoslezského kraje (18,5 %), jak ilustruje následující graf.

Dlouhodobě statisticky nejhorší dostupnost bydlení vykazuje hlavním město Praha, což je dáno relativně vysokými cenami bytů, a to i v poměru k relativně vysokým průměrným příjmům tamních domácností (data ČSÚ). Index dostupnosti bydlení se zde dlouhodobě pohybuje vysoko nad 50 procenty a ani tento měsíc nebyl výjimkou. Index zde meziměsíčně sice klesl o 4 bazické body, ale jeho aktuální hodnota činí 58,3 %.

Index návratnosti bydlení (INB)

Index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu, v listopadu vzrostl o jednu setinu na 4,52 (celkový průměr). Ale například u bytu 1+1, jehož průměrná cena aktuálně činí 0,87 mil. Kč, vychází návratnost 2,25 roku.

Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj (1,77), Moravskoslezský kraj (2,75) a Vysočina (2,99). Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha, kde průměrná domácnost by musela všechen svůj příjem spořit 8,65 roku než by dosáhla částky 3,73 mil. Kč, která odpovídá průměrné ceně bytu v hlavním městě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *