Úterý 25. června. Svátek má Ivan.

Největší hříchy při vedení domácího rozpočtu

04.02.2015 05:02 Tisková zpráva:

Pomoci přitom může i naprosto jednoduchá pomůcka – přehled příjmů a výdajů vedený například v Excelu. „Kouzlo Excelu je v tom, že je nejen nepostradatelným pracovním nástrojem, ale pomůže i ve zcela běžném životě,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. „V tabulkách můžete vést přehled domácích nákladů, plánovat výdaje nebo vést nákupní seznamy.“

Pokud často před výplatou využíváte kontokorent nebo škrtíte výdaje na minimum, asi je někde problém. Čeho se vyvarovat, aby se dařilo s penězi hospodařit lépe a jakým chybám se vyhnout při vedení domácího rozpočtu?

 1. Absence finančního plánu 

  „Finanční plánování je základním nástrojem jak pro ekonomické subjekty, tak pro rodiny. Při domácím plánování více než jinde platí prostá logika – utrácet můžete jen tolik, kolik vyděláte a určitá rezerva je nutná pro překlenutí neočekávaných výdajů,“ říká Radim Kovács, Sberbank. Sepište si nejlépe na základě zkušeností z předchozích 2–3 let všechny náklady, které domácnost v průběhu roku čekají, včetně nákladů na bydlení a energie, pojistek, spoření, dovolených, daní, nákladů na dopravu, telefon, školku, jídelnu, kroužky dětí, vaši volnočasovou činnost či domácí miláčky. A samozřejmě zkuste odhadnout náklady na běžné nákupy potravin, drogerie, oblečení, apod. Při plánování příjmů nebuďte přehnaně optimističtí – nekalkulujte s přísliby a nadějemi. Po rozpočítání do jednotlivých měsíců vám začne být jasné, kam peníze mizí.

 2. Špatná nebo žádná evidence výdajů na běžný provoz domácnosti

  Pro upřesnění odhadu výdajů je třeba alespoň po nějakou dobu pečlivě evidovat všechny výdaje, včetně těch drobných – nezapomínejte například na poplatky za parkování, výdaje na kapesné dětí, mlsání, posezení v kavárně apod. Nadarmo se neříká, že největším nepřítelem rodinného rozpočtu jsou drobné výdaje. Na základě získaných čísel upravte své odhady v dlouhodobých plánech.

 3. Hospodaření na doraz bez rezervy

  Při plánování výdajů je třeba počítat s nenadálým výdajem – rozbitá pračka nebo lednička by vám rozhodně neměla „rozbít“ i domácí rozpočet. Také je třeba kalkulovat s onemocněním nebo se ztrátou zaměstnání u výdělečně činných členů domácnosti. Sáhněme si do svědomí, kolik z nás má doporučovanou rezervu ve výši 6násobku měsíčních výdajů domácnosti?

  K vedení všech základních přehledů bohatě postačí jednoduchá tabulka, ve které evidujete příjmy i výdaje, s využitím sumarizačních funkcí, případně jednoduchých matematických operací. Na webu můžete najít aplikace a šablony, které vám při vedení rozpočtu v Excelu pomohou, nebo pokud jste zdatnější uživatelé, můžete si aplikaci vytvořit sami. Vizuální typy si pak mohou udělat radost různými grafy znázorňujícími strukturu nebo růst výdajů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *