EUR 25.615

USD 22.012

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.615

USD 22.012

11. 02. 2020

Subjekty:
EKOSPOL

Nejvíce bytů se loni postavilo ve středních Čechách, Praha o tisíc zaostala

 

11. 2. 2020 Praha – Nejvíce nových bytů postavily loni firmy ve Středočeském kraji, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) jich bylo 7035. S více než tisícovým odstupem následovala Praha, kde se dokončilo celkem 6002 nových bytů. Naopak nejméně se bytový fond rozrostl v Karlovarském kraji, kde ČSÚ eviduje pouhých 684 dokončených bytů. 


Třetí místo v bytové výstavbě obsadil Jihomoravský kraj s 4720 dokončenými byty. Dvoutisícovou hranici pak překonaly už jen tři další kraje – Plzeňský (2688 dokončených bytů), Moravskoslezský (2443 dokončených bytů) a Jihomoravský (2229 dokončených bytů). Méně než tisíc nových bytů se postavilo už jen v Libereckém kraji (841 dokončených bytů).
Deset let neaktualizovaný územní plán, nedostatek pozemků a nové výstavbě nepřátelské vedení některých městských částí vedlo k tomu, že Praha přišla o svoji mnoholetou dominanci na poli bytové výstavby. Dvě třetiny nově postavených bytů vždy připadaly na hlavní město, to už ale dávno neplatí. Nedostatečná nabídka způsobila, že se stále více zájemců o vlastní bydlení poohlíží za hranicemi města ve středočeských obcích. Pokřivený rezidenční trh v hlavním městě tak přivolal novou vlnu suburbanizace,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zajímavé je srovnání, jaké byty lidé v jednotlivých krajích preferují. Zatímco v Praze výrazně vede výstavba bytových domů, v ostatních krajích lidé upřednostňují rodinné domy. V hlavní městě 4669 nově postavených bytů vyrostlo v rámci bytového domu a jen 711 bytů připadá na rodinné domy. Naopak ve Středočeském kraji firmy stavěly hlavně rodinné domy (4860 bytů) na úkor domů bytových (1548 bytů). V případě bytů v bytových domech jde však o nejvyšší číslo od roku 2009 a zároveň je to dvakrát více než o dva roky dříve.
Pokud už zájemci o vlastní bydlení míří mimo hranice Prahy, tak stále preferují vlastní rodinný dům. Růst cen nemovitostí, který se šíří i do obcí v okolí hlavního města, však způsobil, že ve středních Čechách roste také zájem o bydlení v bytovém domě. To bylo dříve nemyslitelné. Ostatně tento trend potvrzuje stále více developerských projektů připravovaných ve středočeských obcích s dobrou dopravní dostupností do Prahy,“ uvádí Korec.
Z přílivu nových obyvatel by mohly profitovat i tyto středočeské obce. „Díky rostoucí populaci získají více peněz z daní a zároveň se zlepší občanská vybavenost. Bytovou výstavbu totiž budou následovat nové obchody a služby. Naopak zhoršit by se mohla dopravní situace, hlavně ve směru na Prahu, protože spousta lidí bude i nadále pravidelně dojíždět do hlavního města do zaměstnání. Jedinou možností, jak pravidelné každodenní přesuny velkého množství lidí omezit, je umožnit lidem pracujícím v hlavním městě, aby v něm mohli také bydlet. Bez masivní bytové výstavby však dostupnost bydlení nevzroste a bydlení v Praze zůstane jen pro pár nejbohatších domácností,“ doplňuje Korec.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.