EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

11. 02. 2020

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Nejvíce bytů se loni postavilo ve středních Čechách, Praha o tisíc zaostala

 

11. 2. 2020 Praha – Nejvíce nových bytů postavily loni firmy ve Středočeském kraji, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) jich bylo 7035. S více než tisícovým odstupem následovala Praha, kde se dokončilo celkem 6002 nových bytů. Naopak nejméně se bytový fond rozrostl v Karlovarském kraji, kde ČSÚ eviduje pouhých 684 dokončených bytů. 


Třetí místo v bytové výstavbě obsadil Jihomoravský kraj s 4720 dokončenými byty. Dvoutisícovou hranici pak překonaly už jen tři další kraje – Plzeňský (2688 dokončených bytů), Moravskoslezský (2443 dokončených bytů) a Jihomoravský (2229 dokončených bytů). Méně než tisíc nových bytů se postavilo už jen v Libereckém kraji (841 dokončených bytů).
Deset let neaktualizovaný územní plán, nedostatek pozemků a nové výstavbě nepřátelské vedení některých městských částí vedlo k tomu, že Praha přišla o svoji mnoholetou dominanci na poli bytové výstavby. Dvě třetiny nově postavených bytů vždy připadaly na hlavní město, to už ale dávno neplatí. Nedostatečná nabídka způsobila, že se stále více zájemců o vlastní bydlení poohlíží za hranicemi města ve středočeských obcích. Pokřivený rezidenční trh v hlavním městě tak přivolal novou vlnu suburbanizace,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zajímavé je srovnání, jaké byty lidé v jednotlivých krajích preferují. Zatímco v Praze výrazně vede výstavba bytových domů, v ostatních krajích lidé upřednostňují rodinné domy. V hlavní městě 4669 nově postavených bytů vyrostlo v rámci bytového domu a jen 711 bytů připadá na rodinné domy. Naopak ve Středočeském kraji firmy stavěly hlavně rodinné domy (4860 bytů) na úkor domů bytových (1548 bytů). V případě bytů v bytových domech jde však o nejvyšší číslo od roku 2009 a zároveň je to dvakrát více než o dva roky dříve.
Pokud už zájemci o vlastní bydlení míří mimo hranice Prahy, tak stále preferují vlastní rodinný dům. Růst cen nemovitostí, který se šíří i do obcí v okolí hlavního města, však způsobil, že ve středních Čechách roste také zájem o bydlení v bytovém domě. To bylo dříve nemyslitelné. Ostatně tento trend potvrzuje stále více developerských projektů připravovaných ve středočeských obcích s dobrou dopravní dostupností do Prahy,“ uvádí Korec.
Z přílivu nových obyvatel by mohly profitovat i tyto středočeské obce. „Díky rostoucí populaci získají více peněz z daní a zároveň se zlepší občanská vybavenost. Bytovou výstavbu totiž budou následovat nové obchody a služby. Naopak zhoršit by se mohla dopravní situace, hlavně ve směru na Prahu, protože spousta lidí bude i nadále pravidelně dojíždět do hlavního města do zaměstnání. Jedinou možností, jak pravidelné každodenní přesuny velkého množství lidí omezit, je umožnit lidem pracujícím v hlavním městě, aby v něm mohli také bydlet. Bez masivní bytové výstavby však dostupnost bydlení nevzroste a bydlení v Praze zůstane jen pro pár nejbohatších domácností,“ doplňuje Korec.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.