EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

05. 02. 2018

0 komentářů

Subjekty:
M&M reality

Nemovitosti na horách jsou výhodnou investicí, trendem jsou krátkodobé pronájmy

 

Zájem Čechů o byty a chalupy na horách stále roste a s ním i ceny těchto nemovitostí. V Krkonoších, tedy nejdražších tuzemských horách, se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje mezi 80 a 90 tisíci korunami. Vyšší pořizovací náklady lze ale kompenzovat formou krátkodobých pronájmů. 

Loading



 


Z horských lokalit mají Češi největší zájem o velké lyžařské areály a jejich okolí. Nejžádanější jsou Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou a Černá hora – Pec. „Ceny horských nemovitostí rostou, nahrává tomu vývoj celého realitního trhu i další jevy, jako jsou stoupající poptávka po ubytovacích kapacitách, zlepšující se kvalita českých lyžařských středisek i boom krátkodobých pronájmů,“ říká k tomu Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M reality, který sám dvě horské nemovitosti provozuje.
V Krkonoších, ale i v dalších tuzemských horských lokalitách je obecně velká poptávka jak po menších rekreačních bytech v novostavbách, tak i po původních chalupách. Pokud jsou nemovitosti v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a pro majitele rekreačních nemovitostí je to zajímavý příjem.
Apartmán 2 + KK s ubytovací kapacitou pro 4 až 5 osob ve Špindlerově Mlýně se dá během hlavní lyžařské sezóny pronajímat za 2 500 až 3 500 korun, v Peci pod Sněžkou za 2 000 až 3 000 korun a v Rokytnici nad Jizerou za 1 500 až 2 000 korun za jednu noc.
Podobně zajímavé jsou krátkodobé pronájmy původních chalup, nacházejí-li se na „správném“ místě. Například v okolí Rokytnice nad Jizerou lze zrekonstruovanou a kompletně zařízenou chalupu pronajímat za ceny okolo 400 až 600 korun za osobu a noc. S tím, že s větším počtem lidí bývá sleva takzvaně na hlavu, stejně jako při delších pobytech, takže pak se hosté dostanou spíše na tu spodní cenovou hranici. „Osobně takto pronajímám chalupu s kapacitou pro 6 osob, umístěnou 150 metrů od nejbližší sjezdovky. V průměru jezdí čtyři hosté na jeden pobyt a plno mám celou zimu,“ přidává vlastní zkušenost Bareš.
Krátkodobě pronajímat horskou nemovitost určenou i k vlastní rekreaci je podle něho aktuálním trendem. „A je to logické. Proč nemít svou vlastní pěknou chalupu či apartmán, navíc s možností krátkodobých pronájmů, které zažívají boom napříč všemi lokalitami? Výnos z takových pronájmů se často pohybuje okolo 10 %. Pokud majitel sežene v místě personál, kterému se nebojí svěřit klíče, a zajistí si všechen servis, zaplatí mu takové pronájmy hypotéku a přitom ho neomezí ve vlastní rekreaci,“ říká Bareš.
Hodnotu nemovitostí na horách značně zvedají investice do rozvoje lyžařských areálů. „V poslední době se investuje snad v každém středisku. Stačí se dojet podívat do Jánských lázní, kde vznikla Stezka korunami stromů. Původně ospalé lázeňské městečko dnes láká návštěvníky napříč věkovým spektrem, a to po celý rok,“ konstatuje Bareš. Dalším takovým příkladem je podle něho nedávno postavená spodní stanice lanovky v Rokytnici. „Samostatnou kapitolou je pak Špindlerův Mlýn, kde už je nemožné nalézt levnou nemovitost. Tento stav opět nahrává lidem, kteří investují do vlastního bytu či chalupy a poté nemovitost pronajímají,“ dodává Bareš.  

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

příjem z pronájmu

Jak realizovat příjem z pronájmu

Máte prázdnou nemovitosti a jejím pronájmem si chcete přivydělat. V základě máte dvě možnosti, jak si zajistit pravidelný příjem z pronájmu této nemovitosti. Můžete ji pronajmout dlouhodobě. Nebo krátkodobě v rámci ubytovacích služeb.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 04. 2024

Příjem z nemovitosti

Příjem z nemovitosti: Pronájem nebo podnikání?

Příjem z pronájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem. Pokud ho realizujete jako fyzická osoba, je jeho zdanění velmi jednoduché a při správně zvoleném režimu zdanění ani nebudete platit daň z příjmu. Oproti tomu je příjem z krátkodobého ubytování vždy považován za podnikání, podmínky pro jeho realizaci jsou přísnější a na dani často zaplatíte víc než […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *