EUR 24.740

USD 23.154

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.740

USD 23.154

11. 08. 2016

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Neúměrné průtahy při vydávání stavebních povolení prodražují byty o stovky tisíc korun

 


 

Stavební právo je v Česku nejsložitější ze všech zemí EU, což se promítá hlavně do délky povolovacího procesu. Získat stavební povolení na větší bytový projekt trvá často i pět let. U složitějších staveb je tato lhůta ještě delší. Největším problémem je třístupňový stavební proces (EIA, územní rozhodnutí a stavební povolení), který přípravu stavby výrazně prodlužuje a prodražuje. Vypočítali jsme, že se tím cena nového bytu zvýší o deset procent, což může znamenat i statisícové částky,“ podotýká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOL.

Problémem jsou nejen neúměrně dlouhé lhůty, které navíc úřady často ani nedodržují, ale také možnost kohokoliv stavební záměr v kterékoli povolovací fázi opakovaně napadnout a jeho realizaci tím oddálit a často úplně znemožnit. „Povolování staveb tak zásadně komplikují účelově založené spolky, které ani nemusí prokázat oprávněný zájem. Jedno odvolání přitom znamená zhruba roční zpoždění projektu. Možnost vyjádřit se k budoucí stavbě by měla mít jen opravdu dotčená veřejnost, která prokáže oprávněný zájem, a ne jako nyní v podstatě kdokoliv i z druhého konce republiky,“ tvrdí Korec.

Komplikovaného systému stavebního práva v Česku si všimla i Světová banka, která Česko kvůli složitosti získání stavebního povolení zařadila až na 127. místo ze 189 států. Ve své letošní ročence Doing business 2016 tato respektovaná světová instituce vypočítala, že stavebník v Česku stavební povolení získá v průměru za 247 dnů, což je o dva dny dříve než v Iráku. Světová banka však v tomto průměru počítá i malé stavby, což tento průměr snižuje

Situace je natolik vážná, že ovlivňuje celý sektor stavebnictví. Zatímco ostatní obory národního hospodářství hlásí každý měsíc další a další růst, stavebnictví se od začátku roku neustále propadá. „Jedinou cestou, jak z této prekérní situace ven, je zásadní zjednodušení procesu povolování staveb sloučením všech procesů do jednoho stupně. Ministerstvo pro místní rozvoj sice takovou změnu ve stavebním zákoně připravuje, naráží však na nesouhlas některých jiných resortů, které se nechtějí vzdát svých kompetencí. Na tyto spory však doplácí nejen zájemci o nový byt, ale všichni lidé zaměstnaní ve stavebnictví. Vláda proto musí pomoc českému stavebnictví zaměstnávajícímu kolem 350 tisíc lidí jasně označit za prioritu a urychlit přípravu legislativních změn, po nichž odborníci marně volají už dlouhé roky. Bez nich hrozí celému stavebnictví nevyhnutelný kolaps,“ zdůrazňuje Korec.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Oživení zájmu o novostavby v Praze je doslova raketové

Po rok a půl trvajícím období, během kterého kupující vyhlíželi cenové dno a zlepšení ekonomické situace, se na přelomu letošního roku rezidenční trh v Praze znovu rozběhl a průměrná nabídková cena nových bytů za posledních 6 měsíců vzrostla o 1,4 % na 152 425 Kč za metr čtvereční. Faktory jako pokles úrokových sazeb spolu s očekáváným růstem […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2024

Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte

Situace na českém trhu bydlení se obrací, ceny bytů i rodinných domů se opět začínají zvyšovat a následují stejný trend u stavebních pozemků. Experti na hypotéky proto radí těm, kteří dosud s hypotékou otáleli kvůli vysokým úrokovým sazbám, aby už na nic nečekali.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *