Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Nová tarifní struktura ztíží plnění českého cíle pro energetickou účinnost

28.01.2016 02:01 Tisková zpráva:

Nový systém placení elektřiny, který připravil Energetický regulační úřad (ERÚ) počítá s tím, že velká část plateb za energii se bude odvíjet od velikosti jističe, nikoliv od spotřeby. To ale podle aliance Šance pro budovy dopadne na domácnosti a firmy, které elektřinou spoří. S vymizením ekonomické motivace se pak může zvrátit i mírně klesající trend české spotřeby.

Národní akční plán pro energetickou účinnost z dubna 2014 počítá s tím, že Česká republika naplní národní cíl pro energetickou účinnost tzv. alternativním schématem, tedy zejména programy podpory úspor energie v budovách a průmyslu. Pokud se ale ukáže, že do roku 2017 není na cestě k jeho naplnění, dokument říká, že v ten moment se zváží zavedení povinnosti na energetické firmy.

„Pokud bude velká část plateb za elektřinu záviset na velikosti jističe a ne spotřebovaných kilowatthodinách, budou znevýhodněné domácnosti a firmy, které se rozhodly energii spořit. Věřím, že ERÚ jen vypustilo balónek a sonduje reakci trhu. Proto se také Šance pro budovy, jako aliance asociací realizujících úspory energie v budovách, přidává k výtkám ostatních subjektů,“ říká Petr Holub, ředitel aliance. 

„Úspora v budovách nemusí být jen na teple, ale také na elektřině. Úsporné spotřebiče a jejich chytré řízení může uspořit až 30 % elektřiny v běžné budově. Je potřeba spotřebitele motivovat k úsporám energie a poskytnout jim možnost se rozhodovat, kdy a za jakých podmínek budou energie spotřebovávat. Inteligentní sítě, motivace k úsporám a technologie řízení spotřeby jsou podle mého názoru tou správnou kombinací, kam by se naše energetika měla vyvíjet a zajistit distributorům kýženou vyrovnanost a předvídatelnost v síti.,“ doplňuje Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric v České republice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *