EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

24. 04. 2019

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Novostavby v Praze kupují stále častěji lidé vyššího věku. Mnohdy jako vyhledávané zajištění na stáří

 

Zatímco v minulosti byl o novostavby zájem především u mladších lidí, dnes jsou stále častěji vyhledávány střední a starší generací. Průměrný věk kupujících, který v roce 2015 v důsledku levných hypoték klesl pod hranici 40 let, se tak loni vyšplhal na 44 let u mužů a 45 let u žen. Vyplývá to z dat největšího rezidenčního stavitele, společnosti Central Group. Důvodem je především zhoršení dostupnosti hypoték, které dopadá hlavně na mladší klientelu.

Loading



 


Zároveň se ale byt v novostavbě stává pro mnohé lidi velmi populární pojistkou na stáří. „S rostoucími cenami nemovitostí v Praze a celkovou neutěšenou situací na rezidenčním trhu se objevuje nový fenomén. Lidé zejména v předdůchodovém věku se zajišťují na stáří tím, že si pořizují menší byty v novostavbách s nižšími provozními náklady. A to především pro vlastní bydlení,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Potvrzují to jasně data Central Group, podle kterých se průměrný věk zákazníků během posledních čtyř let zvýšil o pět let.

Zdroj: Analýza klientských dat Central Group
Zájem je hlavně o menší byty
Mezi starší generací je největší zájem o prodej staršího velkého rodinného bytu a koupi bytu menší dispozice. Pro bydlení na stáří totiž lidé preferují menší byty a především nižší náklady. Častým kupujícím z této věkové kategorie jsou také páry, které opouští svůj nájemní byt kvůli neustále rostoucím nákladům na nájem. Výhodou novostavby je také fakt, že na rozdíl od secondhandového bytu není nutné již investovat další prostředky na rekonstrukci. „Tato cílová skupina chce mít s pořízením bydlení co nejméně starostí. Využívá proto obvykle balíčky vybavení na míru, které nabízíme především v projektech, kde převládají menší byty. Zákazníci se tak mohou okamžitě nastěhovat,“ doplnila Tomášková.
Zajímavé zjištění přinesl na toto téma i průzkum, který si Central Group zadal u agentury Ipsos a jehož se zúčastnilo více než 1000 respondentů z Prahy. Podle něj by si v důchodovém věku v menším bytě přála bydlet celá jedna pětina dotázaných. A důvod je nasnadě. Menší byt představuje nižší náklady na bydlení, což je pro budoucí důchodce velmi pádným argumentem.

Zdroj: Online průzkum společnosti Ipsos pro Central Group, 1050 respondentů, Praha, 18-65 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *