EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

03. 03. 2020

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Nový zákon zpřísňuje podmínky pro realitní makléře a více chrání jejich klienty

 

3. 3. 2020, Praha – Český realitní trh byl dlouhé roky pověstným zlatým Eldorádem. Realitního makléře mohl dělat v podstatě kdokoliv, a proto jejich pomoc klientům nezřídka vypadala velmi bídně. Často jsem o činnosti zprostředkovatelů prodeje či pronájmu nemovitostí slyšel tak bizarní příběhy, že ani scenárista s nejbujnější fantazií by si takovou zápletku nevymyslel. Všechny příhody měly jedno společné – absolutní neprofesionalitu člověka reprezentujícího realitní branži. Podobnou historku by mohl z rukávu vysypat skoro každý. Případně stačí pár sekund na internetu a ty nejhorší medializované případy vás doslova zavalí. Není divu, že profese realitního zprostředkovatele má v Česku dlouhodobě velmi špatnou pověst. 


Je proto jedině dobře, že nový zákon vstupující dnes v účinnost, zavádí tolik potřebná pravidla. Jednak jasně stanoví to, kdo může tuto profesi vykonávat. Česko v současnosti patří k zemím, které mají nejvíce realitních makléřů na jednoho obyvatele v rámci celé EU. Jejich určitá redukce tak vůbec nebude na škodu. Zásadní změnou je to, že nově je činnost realitního makléře živností vázanou s potřebnou kvalifikací. Realitní zprostředkovatel bude muset mít buď patřičné vzdělání v oboru, minimální praxi či složenou státní zkoušku. To by mohlo odradit všechny „nárazové“ makléře, kteří nemovitosti prodávají jako vedlejšák a příjemný přivýdělek, čemuž ale bohužel odpovídá i nízká úroveň jejich služeb.
Na změnu z volné na vázanou živnost a tedy doložení vzdělání, patřičné praxe či složení státní zkoušky, nyní mají makléři půl roku.
Lidé, pro něž koupě nemovitosti často představuje největší investici celého jejich života, ocení i jiné novinky zákona. V první řadě je to zákonná povinnost makléře zřídit si pojištění profesní odpovědnosti na minimálně 1,75 milionu korun. Každý klient tak bude mít jistotu, že v případě chyby makléře dostane alespoň část svých peněz zpátky. To, že budou peníze klienta v bezpečí po celou dobu transakce, umožní další novinka. Kupní cenu sice budou i nadále moci uschovávat přímo realitní kanceláře, ale pouze na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech oddělených od provozních účtů. I tato úschova bude podléhat povinnému pojištění.
Zákon zavádí také další změny, například to, že realitní zprostředkovatel už nebude moci inkasovat provizi od prodávajícího i kupujícího. Upravuje také náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která musí být nově výhradně písemná a nesmí klienta zavazovat k prodeji či nákupu nemovitosti. Samotná smlouva pak musí obsahovat přílohu s výpisem z veřejného seznamu, například katastru nemovitostí, z níž budou jasné všechny případné vady a omezení související s danou nemovitostí.
Trh realitního zprostředkování byl dlouhá léta ponechán na pospas svému osudu, na což doplatila spousta domácností. Mnohé kvůli špatné práci realitních makléřů či dokonce podvodnému jednání přišly o miliony korun a musely se vzdát splnění snů o vlastním bydlení. Je proto jen dobře, že po mnoha letech dohadů a oddalování řešení získá realitní branže jasná a vymahatelná pravidla. Doufám, že se trh brzy pročistí od všech nepoctivých nebo neprofesionálních makléřů a klienti získají větší jistotu.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.