Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Nových bytů se v Praze prodává nejméně za pět let, ani nabídka se příliš nelepší

22.07.2019 12:07 Tisková zpráva:

Trh s novými byty v Praze zůstává v krizi, letos se prodalo nejméně bytů za posledních pět let. Majitele od začátku roku našlo jen 2318 bytů, což je o 134 méně než loni. V porovnání s předloňským rokem došlo k poklesu o 709 bytů a při srovnání s prvním pololetím roku 2016 evidujeme pokles dokonce o 1297 bytů. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti EKOSPOL, která monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 13 let.

Druhé letošní čtvrtletí bylo o něco lepší, než první kvartál, jarní prodeje však vzrostly jen o 78 bytů. „Zásadní ránu celému rezidenčnímu trhu daly opakované restrikce České národní banky (ČNB), které výrazným způsobem omezily dostupnost hypoték. De facto od vlastního bydlení v hlavním městě odstřihly celou střední třídu, na hypotéku podle odhadů bank nově nedosáhne až pětina zájemců. Přitom až polovina klientů kupujících nový byt ho financovala pomocí hypotéky. Je jasné, že se tyto nesmyslné zásahy centrálních bankéřů do prodejů nových bytů musely nutně promítnout,“ komentuje prodejní statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Obrácení trendu by mohly přinést až nové cenově dostupné projekty, které by se dostaly na trh. „Současná průměrná cena přesahující sto tisíc korun za metr čtvereční je pro mnoho rodin neúměrná. Myslím, že si to uvědomuje i stále více developerů a je jen otázkou času, kdy se na trhu opět objeví cenově dostupné byty. Že o ně mají klienti opravdu velký zájem, dokládá například náš aktuální projekt Ekorezidence Hodkovičky, kde cena zůstává výrazně pod celopražským průměrem. Zájem o něj předčil i naše optimistická očekávání,“ doplňuje Korec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *