Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Nových bytů v Praze se vloni prodalo nejvíce v Praze 9, nejširší nabídku má aktuálně Praha 5

06.02.2014 01:02 Tisková zpráva: EKOSPOL

Čísla vyplývají z nejnovější analýzy české developerské společnosti EKOSPOL, která se systematickým mapováním pražského rezidenčního trhu zabývá již osmým rokem.

Cenově dostupné projekty táhly poptávku

Prodejním výsledkům Prahy 9 a 10 s mírným odstupem sekundovala ještě Praha 5. Z pohledu katastrálních území se jednoznačně nejvíce bytů  prodalo v Horních Měcholupech, následovaných několika lokalitami v Praze 5 (Zličín, Stodůlky a Hlubočepy) a v Praze 9 (zejména Letňany, Kyje, Vysočany a část Libně, která spadá pod Prahu 9 a v níž se buduje několik velkých developerských projektů).

ekospol-nove-byty-2013-140206-01

„Klíčem k úspěchu v loňském roce byla nabídka velkých cenově dostupných projektů se stovkami bytů, a ty vznikají jen na několika místech v Praze. V osmi nejprodávanějších katastrálních území se tak prodalo téměř 45 % všech bytů,  přitom Praha má celkem 112 katastrálních území. To svědčí o obrovské koncentraci poptávky,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Koncentrovaná nabídka

Stejně jako prodeje nových bytů, je koncentrována i nabídka novostaveb v hlavním městě. K 1. lednu letošního roku napočítali analytici společnosti EKOSPOL v nabídkách pražských developerů celkem 6 215 volných bytů. Toto číslo zahrnuje byty na papíře, ve výstavbě i již dokončené a stále neprodané jednotky.

Nejvíce nových bytů v Praze aktuálně nabízí Praha 5 s 22% podílem na celkové nabídce, následovaná Prahou 9 s 21 %. Zajímavá je pozice Prahy 4, která je lokalitou s třetí největší nabídkou nových bytů a pětinovým podílem, ale z hlediska prodejů má oproti zbylým velkým Prahám již znatelný odstup. Vloni prodaných 572 bytů představuje jen 11% podíl na trhu. Naproti tomu Praha 10 naopak nabízí jen 16 % všech bytů, ale prodala se v ní celá čtvrtina celého trhu.

ekospol-nove-byty-2013-140206-02

„Čísla přesně korespondují s tím, co říkáme již od podzimu roku 2012. Poptávka se stahuje do lokalit, v nichž developeři nabízejí velké projekty se stovkami bytů za ceny o několik desítek procent nižší, než kolik činí celopražský průměr. Za vyšší ceny se pak prodávají pro změnu skutečně luxusní byty v atraktivních centrálních lokalitách, jejichž nabídka ale není tak široká. Nabídka v Praze 4 ale stojí přesně na pomezí obou segmentů. Zjednodušeně řečeno, byty zde jsou vzhledem k lokalitě stále moc drahé, a proto se prodávají pomaleji,“ uzavírá Evžen Korec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *