Úterý 16. července. Svátek má Luboš.

NRKI: Společnosti si půjčují u nebankovních institucí stále častěji

29.11.2018 09:11 Tisková zpráva:

Dluh obchodních společností u nebankovních finančních společností dosáhl na konci třetího čtvrtletí letošního roku výše 153,7 miliardy korun. Meziročně vzrostl o 12 miliard korun, tedy téměř o 9 %. Určitou formu dluhu mělo u nebankovních finančních institucí 70 887 společností, téměř o 5 tisíc více než o rok dříve. Objem nesplácených úvěrů vzrostl meziročně o 4 % na 1,24 miliardy korun, zatímco počet nesplácejících společností klesl o 2 % na 3 097 obchodních společností. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Nebankovního registru klientských informací.

Nejoblíbenější formou financování zůstával ve třetím čtvrtletí letošního roku investiční úvěr, který čerpaly téměř tři čtvrtiny všech společností, konkrétně 51 tisíc. S odstupem následovala koupě na splátky, kterou využilo necelých 14 tisíc společností, operativní leasing (11 tisíc společností) a finanční leasing (8 tisíc společností). „Investiční úvěr vede pomyslný žebříček popularity úvěrových nástrojů zcela jednoznačně a jeho obliba nadále mírně roste. Trendem posledních dvou let je potom operativní leasing, jehož obliba se v posledním roce u obchodních společností zvýšila o pětinu a v posledních dvou letech dokonce o čtyři pětiny,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací (NRKI).

Nejvyšší částky si společnosti půjčují na Pardubicku, nejvyšší nárůst dluhu zaznamenal Ústecký kraj

Celkový dluh obchodních společností u nebankovních finančních institucí vzrostl meziročně o 9 %, v rámci krajů ale panovaly výrazné rozdíly. Na Ústecku se objem dluhu zvýšil o více než pětinu, konkrétně o 21 %, a na Vysočině téměř o 15 %. Naopak v Pardubickém kraji se objem dluhu téměř nezměnil, když vzrostl pouze o 1,5 %. Nízký nárůst zaznamenal rovněž Karlovarský kraj, a to necelých 5 %.

Průměrná výše dluhu obchodních společností vůči členům NRKI činila ke konci třetího čtvrtletí 2,17 milionu korun na jednu společnost. Nejvyšší průměrnou částku dluhu členové registru evidovali u společností z Pardubického kraje a Vysočiny (2,95 milionu Kč), nejnižší naopak v Karlovarském kraji (1,87 milionu Kč) a také v Moravskoslezském kraji (1,9 milionu Kč).

Nejhorší platební morálku mají pražské společnosti, nejlepší společnosti ze Zlínska

Celková výše ohroženého dluhu, tedy dluhu, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí řádné splátky nebo který byl zesplatněn, dosahovala koncem třetího čtvrtletí tohoto roku 1,24 miliardy korun. Nesplácený dluh tak tvořil pouze 0,8 % celkového dluhu obchodních společností vůči členům NRKI. Nejvyšší poměr nespláceného dluhu evidovali členové registru v Praze (1,4 %) a v Ústeckém kraji (1,2 %). Nejmenší potom na Vysočině (0,2 %) a ve Zlínském Kraji (0,3 %).

Právě ve Zlínském kraji potom členové NRKI registrovali nejnižší delikvenci při splácení firemních úvěrů. Své závazky zde nesplácela 2,6 % obchodních společností. Pod 3% delikvenci se dostala také Vysočina (2,8 %), Plzeňský kraj (2,9 %) a také Pardubický kraj (2,99 %). Zdaleka nejvyšší delikvenci potom vykazovaly společnosti se sídlem v Praze, kde své úvěry nesplácela 6,3 % společností. S odstupem potom následovaly společnosti se sídlem v Jihomoravském kraji (4,2 %). „Vysočina je z pohledu poskytovatelů úvěrů velmi zajímavým krajem. Společnosti si zde půjčují vysoké částky, které přitom velmi dobře splácejí, což je vždy příznivá kombinace,“ říká Jiří Rajl.

NRKI se rozrostl o nové členy

Nebankovní registr klientských informací se v uplynulých měsících rozšířil o dva nové členy, konkrétně o společnosti BUSINESS LEASE s.r.o. a FCE CREDIT, s.r.o., které se zaměřují především na leasing vozidel či správu vozového parku. Registr tak aktuálně sdružuje již 39 nebankovních poskytovatelů úvěrů.

Tisková zpráva Nebankovního registru klientských informací

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *