EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

15. 12. 2015

0 komentářů

O hypotéky byl letos rekordní zájem. Trend bude pokračovat

 


 

„Hypotéka představuje ideální způsob, jak financovat vlastní bydlení. Díky nízké a relativně stabilní úrokové sazbě je dostupná a bezpečná. Dle prognóz vývoje hypoték není třeba koupi bytu uspěchat, na místě ale není ani přílišné otálení. Na rozdíl od úrokových sazeb totiž rostou ceny nemovitostí,“ říká rektor BIVŠ František Pavelka, který je považován za zakladatele hypotečního bankovnictví v České republice.

Historie hypoték v ČR sahá až do 19. století. Světové války a komunismus zabrzdily jejich rozvoj do roku 1990. První novodobé hypoteční úvěry tak byly poskytnuty v roce 1995. Od přelomu tisíciletí dochází k nárůstu zájmu o hypotéky a k jejich přizpůsobování potřebám zákazníků. „Na poli dlouhodobého financování bydlení dnes nemají hypotéky téměř žádnou konkurenci, a to nejen v České republice. Stejný trend zažívá celá Evropa,“ doplňuje František Pavelka.

Experti odhadují, že objem nových hypoték dosáhne letos kolem 180 miliard korun, což je zhruba pětinový nárůst oproti dosud rekordnímu roku 2014. „Očekával jsem pozitivní čísla,
i tak jsem ale překvapen, jak se letošní rok na trhu s hypotékami vyvinul. Zaznamenali jsme obrovský nárůst jak objemu, tak i počtu schválených hypotečních úvěrů,“
říká předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil.

Podle Jana Sadila úrokové sazby vydrží na nízké úrovni i v roce 2016, je však přesvědčen, že hlouběji už neklesnou a naopak očekává spíše růst. Potvrzuje rovněž, že dnes na hypotéku dosáhne více lidí. „Stále více našich klientů kupuje nemovitosti na investici, přibývá ale také „singles“ či samoživitelek. Nejčastěji ale stále o hypotéku žádají muži ve věku 36 let, kteří si pořizují starší dům v krajském městě,“ dodává Jan Sadil.

Úroková sazba hypotéky hraje významnou roli při rozhodování potenciálního žadatele o úvěr. Vždy je však vhodné brát v potaz celkovou cenu za hypotéku, tedy včetně pojištění a dalších služeb a poplatků, které s úvěrem souvisí. Důležitá je i rychlost vyřízení hypotéky, přístup a komunikace banky s klientem a rovněž uznatelnost příjmů, která se může u každé banky trochu lišit.

REKLAMA

V ČR podle odhadů splácí hypoteční úvěr v současné době více než půl milionu lidí. Hypotéku však nedostane každý, banky si zájemce o úvěr důsledně prověřují, aby předešly riziku nesplácení úvěru. Myslí i na to, že se klient může dostat do tíživé finanční situace v průběhu splácení. 

„Ztráta práce nemusí znamenat, že lidé přijdou o byt, který mají na hypotéku“ říká předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil a dodává: „Důležité je, aby se klienti v obtížné situaci co nejdříve obrátili na svého bankéře a společně našli vhodný model splácení, který jim pomůže překlenout nejtěžší období a současně zajistit plnění závazků vůči bance. Řešením jsou odložené splátky či jejich dočasné snížení.“  

V průměru nejvyšší hypoteční úvěr i průměrnou nejvyšší měsíční splátku si dlouhodobě berou lidé v Praze a Středočeském kraji. Loni si zde v průměru půjčovali téměř 2,3 milionu korun a měsíčně spláceli přibližně 8 500 Kč. Naopak nejnižší čísla, co se týče průměrné výše hypotečního úvěru, vykazoval podle Jana Sadila Karlovarský kraj – necelých 1,4 milionu korun. Nejnižší měsíční splátku ve výši cca 5 840 Kč platili lidé na Olomoucku.

„Průměrný hypoteční úvěr na bydlení v Hypoteční bance se pohybuje okolo 1,9 korun. Našeho typického klienta dnes představuje středoškolák ve věku 36 let, ženatý, má jedno dítě,“ říká předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil a dodává: „Nejčastěji si kupuje byt do 60 m2 nebo starší domek do 120 m2 na okraji krajského města.“

REKLAMA

S ohledem na vývoj hypotečního trhu se inovují i studijní obory BIVŠ, i když základní mechanismy poskytování a splácení úvěrů zůstávající stejné. K největším změnám došlo u ochrany spotřebitele, dlužníka. Historie změn na hypotečním trhu je podle Františka Pavelky nejlépe zachycena v bakalářských a diplomových pracích absolventů BIVŠ. 

„Setkání jsme upořádali u příležitosti dvacetiletého výročí od doby, kdy se – po novele zákona o dluhopisech ve snaze doplnit stavební spoření – v České republice znovu objevily první klasické hypoteční úvěry,“ říká rektor BIVŠ František Pavelka a dodává: „Rozvoj hypotečních úvěrů mnohonásobně překročil všechna očekávání, a to kvůli poklesu úrokových sazeb a růstu životní úrovně domácností. V počátcích novodobých hypoték významnou roli sehrála také státní finanční podpora úvěrování bytové výstavby.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *