EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

22. 06. 2018

0 komentářů

Obce a města jsou připravena vyjednat ty nejlepší možné podmínky pro čerpání evropských dotací po roce 2020

 

Aby obce a města získala peníze z evropských fondů po roce 2020 na skutečně potřebné a smysluplné projekty, je nutné postupovat jednotně. Proto Svaz měst a obcí ČR vypracoval souhrn priorit a na jejich základě je připraven dál vyjednávat o co možná nejlepších podmínkách pro příští dotační období, tedy roky 2021 až 2027. Starostové v této souvislosti volají nejčastěji po snížení administrativní zátěže a zdůrazňují nutnost investovat do dopravní a technické infrastruktury či dostupnosti služeb.

Loading



 


V Analýze vycházíme z konkrétních zkušeností starostů. Za stěžejní totiž považujeme podporu zdola podle skutečných potřeb daného území. Témata dotací je třeba definovat tak, aby se zvýšila konkurenceschopnost obcí a měst a v neposlední řadě zlepšila kvalita života jejich obyvatel,“ vysvětluje Františk Lukl, předseda Svazu a starosta Kyjova.
Z Analýzy také vyplývá zásadní potřeba dbát o místní ekonomický rozvoj. Ten je úzce spojen s bydlením či podporou malých a středních podniků, a to především v nejchudších a periferních oblastech, které patří k těm nejzranitelnějším. „Pozice Svazu zohledňuje potřeby měst a obcí všech velikostí, nikoliv jen větších sídel. V dokumentu požadujeme, aby budoucí projekty měly pro území co nejvyšší přidanou hodnotu a  přínos,“ zdůrazňuje Petr Kulhánek, místopředseda Svazu pro evropské záležitosti a primátor Karlových Varů. „Chceme také, aby legitimní oblastí kohezní politiky Evropské unie byla podpora rozvoje cestovního ruchu,“ dodává František Lukl.
Za velmi důležitou považuje SMO ČR také problematiku občanské vybavenosti. Z menších měst a obcí by neměly mizet služby. Je také třeba pojmenovat sociální výzvy, kterým obce čelí, a jejich řešení poté financovat právě z evropských fondů, soudí experti Svazu.
Nejdůležitější je, aby si starostové sami mohli určit, jakými projekty naplní potřeby své obce. Administrativa těchto projektů by měla být jednoduchá a flexibilní. Je také zásadní dodržovat předem stanovené lhůty a nevytvářet další podmínky nad rámec požadavků Evropské komise,“ říká Petr Osvald, předseda výboru COTER Evropského výboru regionů. Je podle něj potřeba zamezit nabalování administrativy, pravidel a kontrol shora směrem k žadatelům. „Pokud by se to podařilo, umožnilo by to naplnit právní jistoty, zlepšit spolupráci a prohloubit důvěru mezi jednotlivými městy a obcemi a jejich zástupci,“ dodává Petr Osvald.
„Jsme pevně přesvědčeni o tom, že se nám podaří vydobýt ty nejlepší podmínky, díky nimž budou moci města a obce dostávat peníze na pokrytí svých skutečných potřeb, což jim pak umožní zúročit dotace opravdu efektivně ku prospěchu všech,“ uzavírá František Lukl s tím, že ve svém úsilí bude Svaz postupovat společně se svými územními partnery a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Tisková zpráva Svazu měst a obcí ČR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *